„Získat takovou stavbu pro město s necelou dvoutisícovkou obyvatel byl trochu danajský dar. Poté, co tu sídlily dětský domov a středisko výchovné péče, stav bývalého sídla moc reprezentativní nebyl. Jsem rád, že obec opravu nevzdala a pustila se do rekonstrukce,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Důležitým momentem pro postup prací byla dotace od ministerstva pro místní rozvoj v hodnotě 10 milionů korun, která umožnila dokončení první etapy rekonstrukce.

„Našimi krajskými dotacemi jsme pomohli s opravou historických bran do zámku, rekonstrukcí stropní konstrukce a repasováním historických dveří do zadního traktu zámku,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Snaha o znovuvzkříšení zámku už na první pohled přináší výsledky. V přízemí objektu se nachází knihovna, obnovená je malá kaple s možností uzavřít sňatek i společenský prostor na malé oslavy.

Hasiči už nejezdí jen k požárům. Zasahují u dopravních nehod i událostí spojených s extrémy počasí.
Počet výjezdů hasičů v Hrochově Týnci výrazně stoupl

Prostor si oblíbili filmaři. „Natáčeli tu například scény norského seriálu Atlantic Crossing nebo českého seriálu Herec,“ popsal starosta Petr Schejbal.

V okolí zámku se nachází rozlehlý park, jenž prošel zásadní opravou. Obnovena je páteřní cesta, stezky jsou dobře viditelné díky osvětlení. Areál brzy na jaře ožije jarními květy a stane se cílem vycházek místních lidí i návštěvníků Hrochova Týnce. Zázemí zde našli hráči pétanquu, sportu, který je určen pro všechny generace. „Jsem členem klubu,“ poznamenal starosta Schejbal s tím, že pétanque už je s městem spjatý a s chrudimským klubem Chrupek mají dobré vztahy.

Otázka pro starostu Petra Schejbala

Jaká bude letošní největší městská investice?

V roce 2022 je v plánu města Hrochův Týnec jako největší investice rekonstrukce veřejného osvětlení v ulici Riegrova a následná stavba nového chodníku v části této ulice. Obě akce jsou pokračováním po činnosti společnosti ČEZ, která v loňském a letošním roce vyměňuje rozvody elektrické energie ve městě. Po demontáži vrchního vedení provádí jeho uložení pod místní komunikace.Celkové náklady spojené s touto plánovanou akcí se pohybují okolo 7 milionů korun, které jsou hrazeny z městského rozpočtu.