V těchto dnech vrcholí restaurování a rekonstrukce původní historické výmalby z konce 18. století v přízemí zámku. „Jejím autorem byl Johann Caspar Fibich, rodák z Ronova nad Doubravou, kterého nechal zdejší kníže na své náklady vystudovat vídeňskou akademii. Fibich se mu za to odměnil tím, že mu vymaloval celý zámek,“ vysvětluje kastelán.

V uvedených prostorách se napříště budou konat přednášky, společenská setkání, rauty, svatby, bude zde probíhat výuka dětí a podobně. Počítáno je i s pronajímáním místností zájemcům. V zámku je celkem rekonstruováno 11 místností. Tři budou sloužit jako návštěvnické centrum, jedna bude expoziční a víceúčelové využití dostanou všechny zbývající.

Přidejte svůj vzkaz

Práce v celém zámeckém areálu probíhají na několika frontách. Je restaurován například i objekt dětského hospodářství, jenž dříve tvořil pomyslné srdce zahrady, lákající především malé návštěvníky. Kromě obnovy drobných roubených staveb z roku 1860 byla v objektu dětského hospodářství obnovena také kašna, která byla užívána za minulého režimu v rozporu se svým původním určením jako ohniště. Po rekonstrukci se budou moci návštěvníci dětského hospodářství pokochat rovněž pohledem na opeřence, pro něž zde vzniká zbrusu nová voliéra.

V těchto dnech vrcholí také přípravy na stěhování sochy koně Thesea na nový podstavec, který bude stát na mírně posunutém stanovišti. Pro veřejnost stále platí nabídka na umístění vlastního dobového vzkazu do těla podstavce. Závěrečný termín pro zanechání vzkazu v infocentru města, v poštovní schránce zámku nebo pro jeho odeslání běžnou poštou se ale rychle blíží, vzkazy budou přijímány už jen do pondělí 19.listopadu.

Kunětická hora.
Klasika nudí. Hrady bodují nápaditostí