Novela zákona o pozemních komunikacích, jež by přinesla tuto změnu a která straší většinu východočeských starostů od Vrchlabí až po Jevíčko, leží od jara ve sněmovně. Předtím na ni kývla vláda i Senát.

„Pokládám to za naprostý nesmysl. Znamenalo by to vyčlenit armádu úklidových čet, nakoupit techniku… Nevím, kde bychom na to vzali,“ řekl starosta Jaroměře Jiří Klepsa.
„Na zvýšení daní z nemovitostí lidé neradi slyší. Asi bychom peníze brali z oprav a investic,“ přidal se starosta Slatiňan na Chrudimsku Ivan Jeník.

Ale existují i výjimky. Třeba Blešno na Hradecku. Za jeho 326 obyvatel tu zhruba 2,5 kilometru chodníků uklízí pomocí moderní techniky brigádník. Argumentům, že v obecních a městských kasách nemají jinde peníze, starosta Jan Kopelent nevěří.

„Je to otázka toho, čemu dám přednost. Suma, kterou ročně za tento servis vydáme, není tak vysoká. Když se však podívám, co se často financuje z obecních rozpočtů… Například profesionální fotbal, nebo hokej, jenže tyto sporty se přece musí uživit samy. Jinou záležitostí jsou samozřejmě nevýdělečné sporty. Pokud mi ale třeba pan Bém bude tvrdit, že v rozpočtu Praha nemá peníze na úklid chodníků a pak mluví o financování olympiády v Praze, je to pro mne zarážející,“ uvedl Kopelent.

Pravdou je, že technické služby řady měst pomáhají lidem s úklidem sněhu na chodnících už nyní. Poslanci by měli novelu projednávat na jedné z nejbližších schůzí. Už mají za sebou druhé čtení.