Připravují se dekorace, zdobí stromky, celkem jich bude v interiéru a na nádvoří šest, a v jídelně se už prostírá k pomyslné štědrovečerní večeři. Je to dřina, protože hostina bude pro dvanáct lidí.

V interiéru tak voní nejen čerstvé jehličí a sušené ovoce, ale také z trouby vytažené perníčky. Těsto na vánoční pečivo zadělával sám kastelán Jaroslav Bušta a poté se dva dny v kuse peklo a peklo.

Brzy otevřeno

S přípravami se začalo už před třemi týdny a práce nyní finišují. Musí, protože už tuto sobotu se na zámku uskuteční  od 10 do 17 hodin Vánoční jarmark, který pořádá vedení zámku ve spolupráci s městem Slatiňany.

„Návštěvníci si budou moci koupit různé vánočně laděné dekorace a dárky a také se mohou těšit na všelijaké dobroty. Otevřená bude zámecká kuchyně, kde se bude vařit vánoční guláš, pro zahřátí bude k dispozic čaj, svařené víno nebo punč. Návštěvníci mohou posedět v teple zámecké galerie a vychutnat si ducha Vánoc," zve na jarmark kastelán Jaroslav Bušta.

Kromě prohlídek, na kterých návštěvníci poznají, jak vypadaly šlechtické Vánoce zhruba před sto lety, se na nádvoří uskuteční také celá řada hudebních a divadelních vystoupení.

Každou hodinu ze zámecké věže zazní fanfáry trubačů, které při dobrém počasí uslyší i v Orli. Připravené budou ukázky práce s dravými ptáky a pro děti se bude ve dvou termínech hrát loutkové divadlo.

Na nádvoří bude stát vánoční stromek, na který mohou děti pověsit vlastnoručně vyrobené ozdoby. Na závěr jarmarku, v 16 hodin,zazpívají u jehličnanu děti koledy a poté se stromek rozsvítí.

Kdo nestihne sobotní prohlídky, nemusí věšet hlavu. V týdnu od 20. do 26. prosince bude zámek pro veřejnost otevřený, a to včetně Štědrého dne. Výpravy do zámku vyrazí jednou za hodinu, a to čtyřikrát. V případě velkého zájmu bude možné prohlídky přidat.

Lukáš Vaníček