Zaměstnávají také pracovníky Českého statistického úřadu (ČSÚ).

„Ten vždy zřizuje přebírací místo, kde od volebních komisí přebírá zápisy. Zápisy buď přepíšeme nebo stáhneme z digitálních nosičů. Data poté posíláme na centrální zpracování. Výsledky se pak online objevují na webu volby.cz,“ uvedla pracovnice ČSÚ Lenka Kuprová.

Práce statistiků však nezačíná až v den voleb. „Připravujeme se měsíce dopředu. Musíme testovat spojení, vybavení a další věci. Na přebíracím místě jsme k dispozici druhý den voleb kolem poledne. Čekáme na první zápisy, ale naším úkolem je třeba i odpovídat na telefonické dotazy členů volebních komisí,“ přiblížila práci statistiků Kuprová.

V roce 2010 už úřad zažil volby parlamentní, nyní musel sčítat hlasy ve volbách komunálních. Podle Kuprové trvá sčítání u komunálních voleb delší dobu, než sčítání výsledků parlamentních voleb. Na vině je použitý volební systém, který třeba v Chrudimi umožňuje zaškrtnout až 27 kandidátů napříč stranami. Pracovníci ČSÚ musí také pohlídat, aby nedocházelo k chybám. „Dříve se stalo, že se chyba vyskytla u desítek procent volebních okrsků. Teď jsou to spíše výjimky,“ vysvětlila Lenka Kuprová.

(dub)