„V tuto chvíli máme k dispozici základní projekt, spíš jakousi malůvku. Jestli se nám podaří stavbu realizovat v roce 2020 nebo 2021, to se teprve uvidí, ale chceme to zkusit jako pilotní projekt,“ uvedl chrudimský starosta František Pilný.
Parkoviště by mělo vzniknout v sousedství místní provozovny Železářství Tichý. Při čelním pohledu na železářství by se nacházelo po jeho levé straně a výjezd z parkoviště by byl umístěn před železářstvím.

„Šlo by o napůl zapuštěné parkoviště, které by se nenacházelo celé pod zemí, ale bylo by umístěno v jakémsi valu. Vnitřek by umožňoval parkování přibližně dvaceti automobilů. Náklady na tuto stavbu by měly činit 4,5 milionu korun,“ pokračuje starosta.

Zatím není jasné, v jakém režimu by bylo zamýšlené parkoviště provozováno. Jedna varianta počítá s tím, že by se našlo dvacet zájemců, kteří by si chtěli takové parkovací stání za řádově statisíce korun odkoupit do soukromého vlastnictví. Další zvažovaná varianta spočívá v pronájmu takto vybudovaných parkovacích míst.

Podle místostarosty města Aleše Nunváře by konstrukční provedení parkoviště nebylo komplikované. Prostor by měl na na jedné straně vrata pro vjezd vozidel a na druhé podobná vrata pro jejich výjezd. „Půjde o lehkou stavbu, jejíž vrchní část neumožní budování jakékoliv nástavby nebo případné další parkovací úrovně,“ poznamenal místostarosta. Stále by tedy šlo pouze o jednoúrovňové parkování, takže parkovací kapacita obestavěného prostoru by se oproti dnešnímu stavu nezvýšila.

„To je sice pravda, ale zvolené řešení by z prostředí neubíralo zeleň. Ta je pro lidi žijící na sídlišti velmi důležitá,“ dále hájí myšlenku místostarosta Aleš Nunvář.

Pokud by se projekt osvědčil, podle představ chrudimské radnice by mohlo takovýchto staveb postupně přibývat.

Parkování v Chrudimi představuje dlouhodobý problém. A to nejen na sídlištích, ale také v centru města. Už minulé vedení radnice proto seznámilo veřejnost například s myšlenkou na zbudování velkého několikaúrovňového parkovacího domu v oblasti Moravovy zahrady. Nová koalice teď chce všechny zvažované záměry podrobit realistickému přezkoumání.

Ilustrační foto
Skutečský Špitálek má projít rekonstrukcí