„Sejdeme se jednou za rok, zjistíme, kolik nás chybí a zavzpomínáme na dřívější léta," říká například jeden z účastníků Miroslav Brokeš.

„Je to společensko-kulturní setkání zasloužilých hasičů. Vyslechnou si zde i novinky v oblasti práce s mládeží, prevence i co je nového ve vztahu hasičů a krajské samosprávy," popisuje sobotní dostaveníčko starosta Krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Josef Bidmon. Poděkování poslal prostřednictvím poslance Jana Chvojky i ministr vnitra Milan Chovanec. Spolu se zasloužilými hasiči přijeli i jejich nejbližší rodinní příslušníci. „Je to poděkování za podporu manžela či manželky při hasičské dobrovolné činnosti," poznamenává Josef Bidmon.

Během soboty udělili pořadatelé Josefu Netíkovi z Bystrého v Orlických Horách, který přes 40 let vedl hasičskou mládež, pamětní medaili Krajského sdružení hasičů Pardubického kraje, k. „Byl to jeden jeden z velkých propagátorů činnosti dobrovolných hasičů na obcích a vesnicích. I díky němu se v mnoha malých obcích hasiči udrželi a v divoké porevoluční době dokázali přežít bez úhon," popisuje zlomek zásluh Josefa Netíka starosta Bidmon.

„V dnešní době je Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska nejsilnější organizací působící na dobrovolné bázi má na 340 000 členů. Zajišťujeme nejen ochranu obyvatel ve svých rajonech, ale působíme i na na poli sportovně kulturním. Když se zeptáte starostů, jestli si život v obci dovedou představit bez dobrovolných hasičů, tak většina řekne, že ne," poznamenává Josef Bidmon.

Členství ve sboru dobrovolných hasičů se velmi často dědí v rodinách po generace. „Můžeme organizovat děti od tří let a na setkáních často potkávám děti i v kočárcích, které mají hasičský stejnokroj," doplňuje s úsměvem starosta Bidmon.

Bylo na co koukat

Pohodu během sobotního setkání zasloužilých hasičů zajišťoval i bohatý kulturní program. Na podiu vystoupily například děti ze Sboru dobrovolných hasičů Štěpánov, kapela Hlinečanka, folklórní soubor Vysočan a Vysočánek a členové SDH Blatno předvedli tradiční masopustní maškary.

Lví podíl na organizaci měli hlinečtí dobrovolní hasiči, kteří zařídili sál i účinkující. „Za Okresní sdružení hasičů Chrudim děkujeme SDH Hlinsko za spolupořádání letošního setkání. Odvedli skutečně dobrou práci," říká za OSH Chrudim Hana Stará.

Setkání po roce využila většina účastníků i ke vzpomínkám. „Už máš otelenou krávu?" ptají se někteří Miroslava Brokeše z SDH Kunčice u Letohradu. Ten s úsměvem odpovídá, že letos až na Barboru a hned vysvětluje: „Asi před třemi lety jsem měl dorazit na sraz, ale právě jsem telil krávu, tak jsem telefonoval, že nemůžu přijet. Od té doby se mě na to ptají," říká pětasedmdesátník, který velel kunčickým dobrovolným hasičům přes 40 let.

Pozorný posluchač mohl během soboty vyslechnout desítky zajímavých příběhů. „U hasičů jsem začínal jako žák. Tehdy ještě jezdily parní lokomotivy, tak jsme chodili na takzvané žňové hlídky, jestli od jisker podél trati nechytá sláma. Hasit jsme nic ale nesměli, jak něco chytlo, hned jsme to museli hlásit," vzpomíná na hasičské začátky na přelomu 50. let Zasloužilý hasič František Petrovič, člen SDH Morašice.

Staří známí

Po vojně se v Chrudimi oženil a přestěhoval do Morašic. Chtěl zde rovnou vstoupit do místního sboru dobrovolných hasičů, jenže tehdejší jednatel vysloveně zakázal nábor nových, mladých členů. Šance se naskytla až o několik let později, když se dotyčný vedoucí oběsil. „Využili jsme toho a 14 se nás hned přihlásilo. Postupně jsme to vzali do ruky a přestavili jsme třeba zbrojnici," poznamenává František Petrovič.

Morašičtí dobrovolní hasiči začali od roku 1974 trénovat i děti a vyhráli několik krajských kol. Činnost starších členů také neustávala. „Dvakrát jsme předělali zbrojnici a začali stavět novou. Z původně 37 členů jsme se dostali na maximální počet 120 a v současnosti jich je tak okolo 103," poznamenává Zasloužil hasič z Morašic a pokračuje: „Rád se účastním těchto setkání, rád si se starými známi popovídám, nebo si sednu a oni se ke mě hlásí sami od sebe," dodává František Petrovič. (lv)