V pondělí před polednem se utrhla sněhová lavina ze střechy jednoho domů na pardubické třídě Míru a zasypala starší ženu jdoucí po chodníku. „Sníh ze střechy tu paní celou zasypal. Byla otřesená a v šoku, ale mluvila jsem s ní a snad se jí nic nestalo. Hlavu jí trochu ochránil klobouk, který měla,“ řekla svědkyně události Pavla Šedivá. „Sněhové převisy teď hrozí z mnoha domů na třídě Míru a nejen tam. Nevím, kudy máme jako chodci chodit, jestli po silnici?,“ dodala žena.

Jak je to v případě sněhu na střeše?

Pravdou zůstává, že majitelé nemovitostí nejsou povinni uklízet sníh před svými domy. Dojde–li ovšem k úrazu, padá odpovědnost právě na dotyčného majitele. Jak je to ovšem v případě sněhu na střeše a jeho sesutí? Podle pracovnice jedné z komerčních pojišťoven, která působí na českém trhu, mají vlastníci nemovitostí možnost uzavřít pojistku odpovědnosti z vlastnictví nebo držení nemovitosti. „Dojde–li k úrazu například chodce, který uklouzne na chodníku před mojí nemovitostí nebo mu způsobí úraz sníh, který na něho spadl ze střechy mého domu, jsem jako majitel domu za úraz odpovědná. Abych nemusela platit odškodnění v plné výši ze svého, mohu si uzavřít právě tuto pojistku,“ objasnila pracovnice pojišťovny a dodala, že ročně se výše pojistného pohybuje v řádu sto korun.

Podobným událostem majitelé domů mohou předejít také tím, že mají možnost požádat o pomoc hasičský záchranný sbor. „K podobným případům vyjíždíme na základě ohlášení. Pakliže nám vlastník domu zavolá, že sníh či rampouchy padající ze střechy ohrožují chodce, vyjedeme a odstraníme je. V takovém případě se jedná o likvidaci akutního nebezepčí a jde o službu bezplatnou,“ řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková. Zpoplatněný je naopak výjezd preventivní. „Operační důstojník situaci vyhodnotí a buď vyšle naši jednotku nebo doporučí firmu, která disponuje potřebnou technikou. Pokud zasahujeme my, majitel domu za službu zaplatí,“ vysvětlila Horáková s tím, že cena je odvislá od vzdálenosti a použité techniky.

Lukáš Peška