Nezbývá, než stisknout pár bytových zvonků a shánět nájemníky domu, kteří by pomohli popotáhnout almaru o potřebné desítky centimetrů. Po několika minutách už skříní lomcují dva statní muži. Na čele se jim lesknou perličky potu,

„Takhle je to každou chvíli,“ stěžuje si Marie Křinková, která chodí „po odečtech“ už nějaký ten pátek. „A to je ještě docela dobrá varianta. Překážející kočárky, květiny nebo botníky jsou na denním pořádku. Někdy ale nemůžu skříňku s elektroměrem vůbec najít,“ dodává Křinková.

Přístup k elektroměrům, jističům a plynovým uzávěrům může přitom v krizových situacích sehrát rozhodující roli. „V případě požárů bývá zastavení přívodu energie jedním z prvních kroků, který zasahující jednotky v objektu provádějí,“ potvrzuje Miroslav Polák, ředitel chrudimského územního odboru Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje.

Vypnutí elektřiny stojí za dva týdny nerušené dovolené

V létě nebývají lidé doma, čas tráví na dovolených nebo třeba u vody. Málokdo si přitom láme hlavu s tím, jak zabezpečit přístup do bytu pro případ havárie.

„Tekla nám do pokoje voda stropem od sousedů. Dozvonit jsme se nemohli, nikdo z dalších obyvatel domu neměl od jejich bytu klíče,“ vzpomíná Eliška Kopecká žijící v jednom z chrudimských sídlišť. „Až po dlouhých desítkách minut jsme zjistili, že vodovodní potrubí prasklo ještě o jedno poschodí výš,“ dodává Kopecká.

Za zbytečné komplikace si přitom často mohou lidé sami. Přitom není nic jednoduššího, než před odjezdem na dovolenou vypnout některé spotřebiče. Nabíječky v zásuvkách, televizory a videorekordéry v pohotovostním režimu. Nic z toho nemusí během dovolených v bytech běžet. Spoléhání na pevnost ventilů a hadic u automatických praček a myček nádobí se rovněž nemusí vyplatit.

„Pokud odjíždím, odpojuji od sítě vlastně úplně všechno. Za cvaknutí jističe nic nedám a mám klid. Z počítače vytahuji i datový síťový konektor pro připojení k internetu. Dřív jsem to nedělal, ale nevyplatilo se mi to. Elektrický výboj se mi dostal před lety při bouřce do počítače právě přes telefonní linku. Přišel jsem tehdy o základní desku, ale také o pevný disk svého PC,“ vybavuje si nepříjemnou a drahou zkušenost Chrudimák Petr Malý. „Vypnutí energií mě stojí maximálně pět minut. Ty rád vyměním za dva týdny klidného spánku,“ dodává Malý.