„V minulých dvou letech jsme zpracovávali architektonickou koncepci města. S architekty a občany jsme si definovali přirozené rozvojové plochy a místa, která zůstanou urbanisticky celá. Nyní přichází řada na občany, aby si v rámci plánování strategického rozvoje města určili, kterým směrem se bude Luže ubírat," říká starosta Radek Zeman.

Vše má svůj čas

Radnice zvolila formu dotazníku, který nyní dokončuje, a v dubnu jej bude distribuovat do domácností.

„Je třeba říci, zda se občané přiklání k tomu, aby se město rozvíjelo jenom v oblasti cestovního ruchu, nebo naopak abychom do Luže sehnali investory, kteří by zajistili 30 40 pracovních míst, aby riziko ztráty zaměstnání bylo rozložené do více firem," vysvětluje Radek Zeman a dodává, že otázka investorů zatím není na pořadu dne: „Pokud bude tato cesta přáním obyvatel, tak budeme muset vyprofilovat vzdělanost a odbornost lidí a napasovat na to i potenciální rozvoj, než budeme firmy oslovovat."

Vlastní teplo?

Obyvatelé budou moci rozhodnout také o tom, zda radnice zřídí vlastní výrobnu tepla, aby v této oblasti byla Luže soběstačná. Podle starosty je to možné, neboť město vlastní na 500 hektarů lesa a v Hamzově léčebně je spalovna odpadů, která by mohla vytápět část Luže.

„Dotazník určí směr a na ten se potom zaměříme. Budeme pořádat veřejné debaty, abychom diskutovali výstupy a vzešly z toho nějaké výsledky. Bude to běh na dlouhou trať, nelze udělat strategii rozvoje města za tři měsíce," uzavírá starosta.

LUKÁŠ VANÍČEK