Vzpomínka na děsivou událost začne už v pátek. Na památku vrchního strážmistra Karla Kněze, který byl členem odbojové skupiny zvané Čenda, se Památník Lidice rozhodl každoročně pořádat branný závod Memoriál Karla Kněze. Má za cíl vzbudit zájem žáků základních škol o historii památných míst souvisejících s nacistickou represí na území České a Slovenské republiky. Memoriálu se mohou zúčastnit pětičlenná družstva základních škol prvního a druhého stupně.

Své síly změří také družstva složená ze zástupců Policie Pardubického kraje, 43. výsadkového pluku Chrudim, Krajského vojenského velitelství Pardubice, Městské policie Chrudim a Sboru dobrovolných hasičů Miřetice.

Nedělní pietní akt v Památníku Ležáky začne celebrovanou mší u muzea. Součástí bude tradiční kladení věnců u pomníku Kniha obětí, čtení jmen zavražděných obyvatel osady a zapálení Ohně (bez)naděje. Akt ukončí seskok vojenských parašutistů do prostoru u mohyly.

close Letos je to 80 let od chvíle, kdy gestapo vypálilo malou kamenickou osadu. info Zdroj: Památník Ležáky zoom_in Letos je to 80 let od chvíle, kdy gestapo vypálilo malou kamenickou osadu.

Poslední přeživší z Ležáků Jarmila Doležalová se vzpomínkových pietních aktů v Památníku Ležáky pravidelně účastní. Tradici má v plánu zachovat i letos. „Dopředu ale nechci nic potvrzovat s ohledem na maminčin vysoký věk,“ dodala její dcera Jarmila Doležalová.

I ve svých dvaaosmdesáti letech je Jarmila Doležalová starší aktivní, nedávno v Památníku Ležáky představila dětem nejnovější publikaci Hrdé Ležáky, která vypráví o vypálení obce v podobě komiksu.

„Byli to žáci skutečské horní školy, kam chodila Maruška Hrdá,“ upřesnila Jarmila Doležalová mladší. Marie Hrdá byla gestapem odvlečena 24. června 1942 přímo z vyučování a mezi spolužáky se už nikdy nevrátila.

Prezident opět nedorazí

Prezident Miloš Zeman do Ležáků opět nepřijede, z časových důvodů se ostatně omluvil i z pietního aktu v Lidicích. Mezi hosty budou zástupci Senátu a Poslanecké sněmovny. „Účast přislíbili také Jiří Pitín a Pavel Horešovský, přeživší lidické děti,“ řekla vedoucí ležáckého památníku Kamila Chvojková.

Pardubický kraj si ve spolupráci s Památníkem Lidice, Památníkem Ležáky a Československou obcí legionářskou připomene toto smutné datum vzpomínkovým dnem přímo v pietním území Ležáky 24. června.

„Kromě tradičního pietního aktu, který se uskuteční v neděli 19. června, jsme se rozhodli přímo v den ležácké tragédie otevřít celé pietní území široké veřejnosti, a to včetně škol. Od rána tak budou probíhat komentované prohlídky území, muzeum bude po celý den přístupné zcela zdarma a ve spolupráci s legionáři budou připraveny také ukázky vojenské techniky a výcviku,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Akce vyvrcholí ve 20 hodin komponovaným společenským večerem s vystoupením Komorní filharmonie Pardubice, Dagmar Peckové, Zbigniewa Czendlika či řady historiků a odborníků. Součástí večera bude premiéra nového českého filmu Stříbrné requiem, který mapuje osudy parašutistů a pomocníků odboje na Pardubicku. Vstup je po celý den zdarma.

Fakta a zajímavosti o osadě Ležáky a Památníku Ležáky

- První písemná zmínka se váže k roku 1651
- V údolí potoka stávalo devět budov, v nichž žilo 54 obyvatel
- Těsně po okupaci Československa v březnu 1939 německou armádou vznikla z popudu občanů Ležáků a několika blízkých vesnic odbojová organizace Čenda
- Úkolem skupiny Silver A bylo navázat a udržovat spojení s Londýnem a pomáhat domácímu odboji
- Vysílačka Libuše, kterou obsluhoval Jiří Potůček, vysílala ze strojovny lomu Hluboká u Dachova, v těsném sousedství. Na konci května 1942 se už nacházela v ležáckém mlýně Jindřicha Švandy
- Ve středu 24. června 1942 ráno vyjela od pardubické služebny gestapa ozbrojená kolona aut, poté nacisti v osadě rabovali a začali stavení zapalovat
- Ještě téhož večera zavraždili nedaleko pardubického Zámečku 33 obyvatel Ležáků, 18 žen a 15 mužů
- Další 4 osoby z Ležáků a více než čtyřicet spolupracovníků parašutistů zastřelili 25. června a 2. července 1942
- 11 ležáckých dětí našlo smrt v červenci 1942 v plynovém voze v polském Chelmnu
- Sestry Jarmilu a Marii Šťulíkovy nacisté uznali za vhodné k poněmčení a předali je pod cizími jmény do německých rodin. Po válce se obě vrátily do
vlasti
- Od 1. června 2008 je předána správa NKP – Pietní území Ležáky do Památníku Lidice
- Dne 2. dubna 2009 byl zahájen provoz nově zrekonstruovaného muzea a pietního území
- Součástí činnosti Památníku Ležáky se stala bohatá nabídka kulturních pořadů Ležácké podvečery, které navštívilo během 12 sezón téměř 10 800 diváků
- Od roku 2010 se v Ležákách pravidelně pořádá Memoriál Karla Kněze v branném závodu mládeže

Zdroj: Památník Ležáky