Vedoucí finančního odboru Městského úřadu v Chrudimi Hana Vránová v úterý při rozhovoru z Chrudimským deníkem vystupovala z pozice odborové předačky, tedy předsedkyně závodního výboru.

„Do stávky se aktivně zapojuje padesát sedm zaměstnanců, sedmdesát osm pracovníků ji podporuje. Některé kanceláře zůstanou uzavřené, úředníci je opustí na hodinu. Na dveřích o tom budou občany informovat cedule,“ řekla ještě před zahájením stávky Hana Vránová.

Odboráři ve společnosti Connex Východní Čechy nechali na každém řidiči autobusu, ať se sám rozhodne o vstupu nebo ignorování stávky. „Nemáme nic dopředu spočítané. Některé autobusy se zastaví na hodinu, ale ty, které povezou děti, je dopraví k cíli. Potom teprve jejich řidiči začnou stávkovat,“ potvrdil odborář Connexu Karel Brandstein.

Zdravotníci se sešli před nemocnicí

Do stávky proti reformám ve zdravotnictví se zapojilo více než sto zaměstnanců „akciovky“ Chrudimská nemocnice. Protest trval od šesté hodiny ranní do dvou odpoledne.

Odborový předák Bronislav Pavelka v úterý před 13. hodinou uvedl, že někteří zaměstnanci stávkují, jiní protest podporují, ale pracují. „Akutní případy jsou samozřejmě řešeny, některé výkony také nelze úplně odsunout. Probíhají operace i vizity,““ zdůraznil ještě před shromážděním před nemocnicí Bronislav Pavelka.

Ve 13 hodin už u hlavního vchodu stálo více než sto zdravotníků, někteří se přestrojili do černého, aby vyjádřili svůj postoj k reformám prezentovaným ministrem Tomášem Julínkem. Do ticha nejprve zazněla siréna sanity.

„Stávka není politická, nejsme zmanipulovaní opozicí, jak se snaží ministr , jeho mluvčí i premiér tento protest zlehčovat Co nám vadí? Nechceme třeba, aby došlo k privatizaci zdravotních pojišťoven. Docházelo by k obrovskému rozkrádání,“ zdůraznil Pavelka, který zaměstnancům poděkoval za účast v protestu. Zdravotníci se poté dozvěděli, kde všude jejich kolegové stávkují a které odborové organizace protest proti reformám organizuji.