Kromě prodeje výrobků, který jen dopoledne vynesl zhruba 1000 korun vybrali žáci i dalších 1500 díky dražbě drobných dárků, kterou uspořádali mezi sebou.

Odhalené nitro

Střední škola zdravotnická a sociální Chrudim uspořádala den otevřených dveří. Skupinky návštěvníků zatím korzovaly školou a nahlížely do tříd a zázemí. Například v učebně somatologie je vítala monumentální socha muže v nadživotní velikosti vyrobená z průhledného plastu. Pod ním se klikatí pletence žil a cév a kompletní vnitřnosti člověka. V nich jsou navíc zabudované žárovky, takže po stisknutí tlačítka jsou jasně vidět ledviny, játra či žaludek.

Budoucí studenty podle ředitelky Jany Ullrichové nejvíce zajímá přijímací řízení, jehož podoba se letos mění. Jednak se změnil jeho autor. Společnost Scio nahradil Cermat a testy se budou psát jen z českého jazyka a matematiky, odpadl test obecných studijních předpokladů.

Rozhodně také neplatí tvrzení, že zdravotnická škola je pouze pro děvčata, byť v každém ročníku studuje jen několik chlapců. „Ve zdravotnictví i sociálních službách jsou muži žádaní a každé zařízení po nich rádo sáhne," podotýká ředitelka.

Praxe a kurzy

Více než polovina absolventů školy pokračuje ve studiu dál na vyšších odborných školách či bakalářských oborech. Absolventi oboru sociální činnost mají klasifikaci podle zákona o sociálních službách pracovník v sociálních službách a na tom je postavený školní vzdělávací program.

„Studenti chodí na praxi do denních stacionářů i hospiců, pracují s lidmi s handicapem, mají tak široké uplatnění včetně osobní asistence. Máme kurzy sportovních masáží a velice oblíbený je kurz znakové řeči, který absolvuje průměrně dvacet studentů za rok, ačkoliv si kurzovné musí uhradit," dodává Jana Ullrichová.

LUKÁŠ VANÍČEK