Ve sporu o dokončení chrudimského Muzea barokních soch zazněla ve čtvrtek opět ostrá slova.

Bývalý chrudimský radní a autor celého projektu Luboš Jelínek a bývalý vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče na chrudimské radnici Josef Štěpánek ve čtvrtek obvinili chrudimského místostarostu Romana Málka ze záměrně šířených lží ohledně údajně nehospodárně připravené dostavby muzea.

Podle zmíněné dvojice by se měl místostarosta za své výroky v novinách omluvit nebo odstoupit z funkce. Současná pasivita města prý může znamenat zdržení stavby natolik, že kvůli pozdnímu vyúčtování může být ohroženo samo vyplacení evropské dotace.

„Celý projekt je již několik měsíců retardován, desítky úkolů byly zastaveny a nikdo je neřeší. Na projektu pracuje množství dalších lidí, kteří současnou situaci vnímají s velkými obavami,“ uvádějí Jelínek se Štěpánkem.

Podle Jelínka „odstavil“ Málek z týmu hlavního koordinátora, jímž byl Štěpánek. Zároveň nechal zrušit smlouvu Jelínkovi jako autorovi projektu.

Místostarosty Málka se ve čtvrtek nepřímo zastal jak starosta Petr Řezníček, tak i 1. místostarosta Miroslav Tejkl. Podle nich si Štěpánek mohl svobodně vybrat, zda bude v souladu se zákonem pokračovat toliko ve funkci zastupitele nebo ve funkci vedoucího odboru. Své rozhodnutí prý změnil až na poslední chvíli.

K zajištění zdárného pokračování projektu pak podle Málka nic nebrání Jelínkovi v tom, aby uzavřel smlouvu s Chrudimskou besedou jako s organizací, která bude muzeum provozovat. Podle Jelínka to ale nejde, neboť Chrudimská beseda nemá k projektu právní subjektivitu.

Z neustálých slovních strkanic nemá pražádnou radost chrudimský starosta Petr Řezníček. Ten prý stále věří, že věci lze řešit otevřeným jednáním a následnou dohodou. Starosta ale navzdory nynějším komplikacím odmítá, že by dílo nebylo včas dokončeno. „Ohrožení dotace nemůžu připustit. Muzeum rozhodně na podzim otevřeme,“ řekl ve čtvrtek kategoricky Řezníček.

Bez Luboše Jelínka a Josefa Štěpánka to ale nebude snadné. Právě oni totiž ve svých hlavách nosí třeba i detaily o náplni interaktivní stěny muzea, o obsahovém oživení informačních kiosků nebo o obsahu chystané publikace k muzeu.

Prohlášení Luboše Jelínka a Josefa Štěpánka v plném znění

Muzeum barokních soch se připravuje 6 let. Myšlenku oživit padesát let zavřený kostel sv. Josefa, dát ho ve prospěch veřejnosti a zároveň ochránit barokní sochy jednoznačně podpořilo Zastupitelstvo města, historici i pracovníci památkové péče, církev i občané města.

Posledních 5 let se neozval nikdo, kdo by byl proti realizaci Muzea. Až půl roku před minulými komunálními volbami se ostře proti Muzeu vymezila část chrudimské politické scény, mezi nimi i předseda MO KDU-ČSL a místostarosta Roman Málek. Není zcela jasné proč se tak stalo, po celé minulé volební období hlasoval Málek pro projekt a oficiálně nikdy nevznesl žádnou námitku.

Po ustanovení nové radniční koalice převzal odpovědnost za kulturní záležitosti ve městě právě místostarosta Roman Málek. Od té doby až do dnešního dne neprojevil zájem o jakoukoli spolupráci s autory projektu, přestože k tomu byl starostou a 1. místostarostou výslovně vyzván. Osobně jsem mu nabídl schůzku s předáním vyčerpávajících informací o problematice Muzea. Dodnes se mi neozval.

Stejně tak se nepamatuji, že by on nebo kdokoliv ze současných kritiků projevil zájem o prostudování podrobností projektu. I když Roman Málek odmítá setkání s tvůrci projektu a tím informace o stavu přípravy, rozhoduje o zásadních věcech přípravy interiérů a programu Muzea. Přirozeně se tak stává nekompetentním. Pokud za tohoto stavu navíc šíří nepravdivé informace, vědomě poškozuje celý projekt. Přestože navenek deklaruje zájem o dokončení Muzea, odstavil z týmu hlavního koordinátora, pár dní před tím nechal zrušit smlouvu autorovi projektu a zároveň reorganizuje pracovníky na odboru kultury, kteří mají v kompetenci části projektu.

Celý projekt je již několik měsíců retardován, desítky úkolů byly zastaveny a nikdo je neřeší. Na projektu pracuje množství dalších lidí, kteří současnou situaci vnímají s velkými obavami. Termín otevření Muzea barokních soch byl odložen na neurčito. Celý projekt je tak vystaven riziku, že nebude včas předloženo vyúčtování dotace od Evropské unie, což by mělo pro město katasrofální následky.

Místostarosta odpovědný za kulturu si neláme hlavu s tím, že od 1. ledna byl spuštěn projekt Rok baroka, který měl podpořit publicitu Muzea po celé republice. Nevadí mu, že otevření Muzea bylo naplánováno roky dopředu například v souvislosti s příjezdy stovek dětí se školními zájezdy a tisíců turistů, kteří přijíždějí do naší oblasti v létě. Tolik k současnému stavu, o kterém jste již byli informováni.

Dnes Vás chceme seznámit s bezpříkladnými manipulacemi, kterých se místostarosta Málek v poslední době dopustil. Nevratně tak poškodil projekt a jeho včasné dokončení, ale hlavně nenávratně poškodil mediální obraz Muzea barokních soch. O bezdůvodném a lživém napadání tvůrců Muzea ani nemluvě.

V médiích se v posledních deseti dnech objevilo několik prohlášení Romana Málka k Muzeu barokních soch. Zásadně s nimi nesouhlasíme a zároveň prohlašujeme:

1. Místostarosta Roman Málek lže, když tvrdí, že výběrové řízení na interiéry Muzea barokních soch je připraveno špatně. Překrucuje skutečnost, když seznamuje veřejnost prostřednictvím medií s některými položkami z podkladů pro výběrové řízení. Tyto položky se nenacházejí v podkladech, které odbor kultury předložil Radě města. Roman Málek vědomě čerpal informace z tzv. projektantských cen, které neodpovídají scénáři ani záměrům realizačního týmu. Tímto krokem mystifikoval veřejnost a poškodil tak projekt Muzea barokních soch. (Zdroj: Deník, 28.1.2011, mfDNES, 28.1.2011)

2. Místostarosta Roman Málek lže podruhé, když tvrdí, že "případným zrušením výsledků některých výběrových řízení mohlo město ušetřit miliony". Žádné výběrové řízení totiž doposud nebylo vypsáno, a proto ani nemůže být zrušeno. (Zdroj: Právo, 8.2.2011)

Chceme se proti těmto tvrzením důrazně ohradit a žádáme Romana Málka o uvedení všech skutečností na správnou míru. Zároveň požadujeme omluvu za šíření lží. Pokud to Roman Málek neučiní na stejném místě a ve stejném rozsahu, požadujeme jeho odstoupení z veřejné funkce z důvodu zásadní nedůvěryhodnosti. Nedovedeme si představit, že člověk odpovědný za chrudimskou kulturu, nepodporuje největší investici města v oblasti kultury za posledních 70 let a navíc ji zásadně poškozuje. Člověk který lže, nemůže zastávat veřejnou funkci.