„Stromky čeká rozdrcení a vzniklá drť bude přidána do kompostu," vysvětlil Zdeněk Kolář, ředitel Technických služeb Chrudim, který pak ještě připomněl, že i v Chrudimi se před časem uvažovalo o vlastní kompostárně. Z těchto plánů ale nakonec sešlo. „O kompostárně jsme uvažovali v době, kdy to vypadalo, že zákon nám přikáže svážet bioodpad z domácností. Nakonec ale stačí, že zajišťujeme sběr bioodpadu ve sběrném dvoře, čili ho není zase tolik, aby se nám kompostárna vyplatila. A navíc je tu i projekt kompostárny ve Slatiňanech, kterou bychom mohli také využívat," doplnil Zdeněk Kolář.
Ve zmíněné slatiňanské kompostárně je už všechno připraveno a stromky ze Slatiňan tak skončí v premiéře právě tam. Ještě vloni přitom putovaly na skládku do Dražkovic nebo do Nasavrk. Slatiňanští mají spočítáno, že využíváním své vlastní kompostárny město ročně ušetří desítky tisíc korun.
Skutečností je, že s odvozem stromku do sběrného dvora nebo až do kompostárny se ve Slatiňanech, stejně jako kdekoliv jinde, obtěžuje jen málokdo. „Většina lidí donese stromek alespoň někam k popelnicím. Najdou se ale i takoví, kteří ho prostě vyhodí z okna a dál už se o něj nepostarají. Tyhle stromky pak sbírají a svážejí zaměstnanci města s multikárou," poznamenal slatiňanský starosta Ivan Jeník.
Vánoční stromky jsou připraveni přijmout i ve sběrném dvoře v Hlinsku. Praxe je ale úplně jiná a také zde stromky zůstávají v ulicích.
„Po pravdě řečeno, ještě jsem snad ani nezažil, aby někdo stromek do sběrného dvora skutečně dopravil. Lidé prostě nechávají stromky odložené ve městě. Ti slušnější je alespoň přistaví ke kontejnerům na tříděné odpady. Ti méně slušní nic neřeší a stromek prostě vyhodí třeba z balkónu," uvedl Milan Kembický z odboru hlineckých investic a městského majetku.
Šup s ním do kotle
Svoz odpadu Hlinečtí provádějí vlastními silami a hodně jim přitom pomáhají i lidé bez stálého zaměstnání. „My ostatně tyto lidi angažujeme celoročně. Provádíme s nimi například zimní údržbu v místech, do kterých se nedostaneme strojově. Stejní lidé nám pomáhají i s jarním čištěním ulic po zimních posypech, s odstraňováním náletových dřevin, s čištěním obrubníků od trávy a podobně. Ke sbírání vánočních stromků nám obvykle stačí tři nebo čtyři lidé, kteří průběžně po dobu zhruba čtrnácti dnů, procházejí městem a vysloužilé stromky nakládají k odvozu," doplnil Milan Kembický.
Zatímco ve větších městech probíhá obvykle svoz vánočních stromků víceméně organizovaně, v menších obcích jsou lidé zpravidla zvyklí postarat se o všechno sami. Tak je tomu například i ve Svratouchu. „Ten, kdo má vlastní kotel na tuhá paliva, ten si stromek sám spálí, jiní ho věnují třeba ke spálení sousedovi. My jako obec s tím vlastně nemáme vůbec žádnou starost," konstatoval starosta obce Jiří Socha.