Na tuto etapu mají navázat v závislosti na dostatku financí ještě opravy jihozápadního úseku celkově několik set metrů dlouhé zdi.

Pro realizaci úvodní části rekonstrukce se městu podařilo zajistit půlmilionovou dotaci „Počáteční etapa bude hotova do 20. prosince letošního roku. Vysoutěžena již ale byla celá veřejná zakázka, takže lze uvést i celkovou částku rekonstrukce. Ta bude činit 1 700 tisíc korun,“ uvedla už před časem starostka města Martina Lacmanová.

Město Chrast investuje do zámecké zahrady systematicky. Velkou akcí tu byla obnova sadu - štěpnice v donedávna nevyužívaných východních partiích parku. V těchto místech byly vysazeny původní krajové odrůdy ovocných stromů podle plánu z roku 1905. Svou ruku k dílu zde přiložilo mnoho chrasteckých rodin i dalších dobrovolníků. „Je to nyní příjemný pohled, když vidím, jak se lidé na místo vracejí a kontrolují, jak se těm jejich stromkům daří,“ pokračuje starostka.

VE VRTU DOŠLA VODA
V letošním roce se ale opět ukázalo, že největším nebezpečím pro zámeckou zahradu nemusí být nedostatek peněz. Zeleň je totiž ohrožena především dlouhotrvajícícm suchem. „Nedostatek vody se projevil nejen na trávnících, ale i na špatné kondici ostatní vzrostlé zeleně. Stromy to prozatím přežily a nezbývá než doufat, že se situace časem zase zlepší,“ konstatuje chrastecká starostka.

Sucho poznamenalo například i kvalitu trávníku na fotbalovém hřišti chrasteckého stadionu. „Trávník jsme úplně přestali zavlažovat, protože ve vrtu, který je právě k tomuto účelu určen, prostě došla voda. Po loňských nájezdech divokých prasat tak letos naše fotbalové hřiště postihla další pohroma,“ uzavřela chrastecká starostka Martina Lacmanová.

Ruch v Hlinsku
Hlinsko provedlo desítky investic, koupaliště ale stále chybí