Už jsem viděla několik lidí, kteří zapáleně bojovali za záchranu stromu, kulturní památky nebo malého kousku zeleně. Když se takový protest objeví ve městě, budiž - ti lidé se každý den se zástupci té druhé strany nepotkají a čas všechny hrany obrousí. Horší je zažívat spor o stromy na malé vesnici, kde se všichni znají. Ten, co se ozval, je v ten moment černou ovcí v očích ostatních. A nedejbože, když je to chalupář, chatař, zkrátka "přivandrovalec", to už se na vsi neopouští!

Ty, kteří nedrží ústa a krok, ve skrytu duše obdivuji. Sama jsem přivandrovalec, který by se k takovému činu jen těžko odhodlal. Tam kde člověk žije, je rád a svůj domov si brání, ať je to chalupář nebo starousedlík. Proto bych protestujícím nenadávala, ale spíše bych ocenila jejich odvahu. Myslí to totiž dobře.

Horší je, když do obecních věcí začne mluvit jakési občanské sdružení, které má přízvisko "ekologické" . Přestože sídlí v jiném okrese, na Chrudimsku už je nechvalně "populární" kvůli aktivitám, které se vměšují do místních investičních akcí. V rámci "zelené pravdy" lze hodně zachránit, ale i poničit.