„Já jsem na to zvyklý. Běháme rádi. Jo, sportuju, hraju florbal a plavbu. Já mám atletiku a fotbal," hlásí o překot udýchaní žáci 4. A. ze Základní školy Školní náměstí, kteří právě doběhli okruh kolem Klášterních zahrad.

Počasí Běhu naděje příliš nepřeje a vydatný dopolední déšť odrazuje většinu účastníků, leč najdou se i tací, kteří trasu běží v pláštěnkách.

Z krypty kostela se ozývá ruch, hudba a hlahol zejména dětských hlasů. Je tu plno. Většinu volného prostoru zabírají organizace věnující se zdraví a zdravému životnímu stylu po všech stránkách. Zástupci ochotně odpovídají na dotazy a u každého stolu je možné si něco vyzkoušet.

Návštěvníci všech věkových kategorií si mohou nechat změřit cholesterol a hladinu cukru v krvi, hodnotu tuku v těle či stav kosterního svalstva. K dispozici zejména pro ty starší jsou i poradci na odvykání kouření či zlepšení stravování.

Vše pohromadě

„Zdraví má tři složky zdravotní, sociální a ekonomickou. Bereme je jako celek, a proto jsou na dnešní akci zastoupené organizace, které se všem těmto stránkám zdraví věnují. Jako město nemůžeme suplovat lékaře, ale můžeme lidem nabídnout poradny, aby přišli, podívali se, zjistili, jak na tom jsou a pak vyhledali specialistu," vysvětluje podstatu Dnů zdraví organizátorka Šárka Trunečková.

Ekocentrum Paleta si tak například pro zájemce připravilo možnost sestavení si vlastního zeleninové svačiny.

„Fastfoody jsou pro děti atraktivní, ale záleží na tom, s čím se setkávají doma. Docela mě překvapuje, že i malé děti, které zeleninu odmítají, si zde svačinku připraví a snědí. Nabádáme je k tomu, aby to, co si tady vyzkouší, udělali doma rodičům k večeři a ono to funguje," dodává Lada Kalinová z Ekocentra Paleta.

LUKÁŠ VANÍČEK