Jen namátkou Bojanovská krajkovaná kresba, koláče a medová žebra z Choltic, unikátní dřevěné sochy z Podhradí u Lichnice, které tvoří řezbář Josef Cipryán motorovou pilou nebo například pivo ze Žlebských Chvalovic. A mohli bychom vyjmenovávat ještě hodně dlouho. Regionálních produktů je v tomto regionu totiž celkem sedmadvacet.

Nejen potraviny

Občanské sdružení MAS (Místní akční skupina) Železnohorský region, které se zabývá certifikací regionálních produktů vznikl už v roce 2005 a snaží se o podporu venkova a tamního života. Konkrétně jde o spolupráci neziskového sektoru, veřejné správy a hlavně soukromých podnikatelů a obcí.

„Sdružení je schopné získat řadu evropských finančních dotací na pomoc regionálním produktům. A nejde pouze o potraviny. Je to i o podpoře starých tradic a řemesel," vysvětluje administrátorka MAS Hana Böhmová.

„Na rozměry regionu jsme teprve v začátcích," přiznává administrátorka. Dodává však, je tu ještě spousta dalších šikovných malých producentů, kteří mají šanci získat označení regionálního produktu.

Oživení tradice

„Regionální značky se snaží vytipovat zajímavé výrobce a poskytovatele služeb, u jejichž produktů je možné zaručit nejen základní kvalitu, ale i něco navíc oživení regionální či rodinné tradice, vysoký podíl místních surovin nebo originální provedení. Je to takové důvěryhodné doporučení místních lidí pro turisty i sousedy od vedle," říká předsedkyně Asociace regionálních značek Kateřina Čadilová.

Stejně tak, jako je pestrý region Železné hory, který se nachází v Pardubickém kraji na pomezí turistických oblastí Pardubicko a Chrudimsko Hlinecko, a který byl v minulém roce vyhlášen za Národní geopark, je pestrá i skladba produktů, které zde nalezneme. A abychom nemuseli cestovat pro zajímavé a kvalitní české výrobky po celých Železných horách, MAS pořádá hned několik akcí v roce, kde si tyto produkty lze zakoupit.

Region žije

V nejbližší době je to program s názvem Železnohorský region žije, který se uskuteční 20. září v Autokempinku Konopáč v rámci Babího léta v Železných horách.

V rámci této akce se budou prezentovat občanská sdružení, obce, mikroregiony, neziskové organizace, instituce, podnikatelé, regionální výrobci a obyvatelé regionu.

Veronika Skřivanová