Po jedné hodině začal v restauraci Zlatá studna oběd, kde ke stolu spolu s prezidentem zasedlo také 24 stolovníků, a to z řad místní samosprávy a zástupců zemědělců. Debatovalo se především o problémech v zemědělství, leč řeč se postupně stočila i na politická témata, třeba na služební zákon, který prezident velmi kritizuje.

„Myslím si, že to byla velmi příjemná diskuse. Zemědělci dokázali prezidentovi sdělit spoustu aktuálních problémů, například těch kolem mléka. Myslím si, že mu vysvětlili podstatu problému, který teď existuje. Debatovalo se i o služebním zákoně a zabrousilo se tematicky i na Islámský stát a podobně. Podávané menu nebylo dobré bylo přímo vynikající," poznamenal hlinecký starosta Miroslav Krčil, který z restaurace odjel na radnici očekávat příjezd hlavy státu.

Přípravy na pohoštění prezidenta trvaly podle provozní restaurace Zlatá studna Evy Miksové zhruba jeden den. „Měli jsme velké obavy, ale byla to pro nás velká čest jej tady přivítat. Doufáme, že pan prezident odjížděl sytý a spokojený. Obsluhovala jsem jej přímo já a připadalo mi to jako když obsluhuji každého jiného hosta," poznamenává s úsměvem Eva Miksová s tím, že z ní nervozita spadla po naservírování prvního nápoje.

Zvědavé davy

Zatímco Miloš Zeman zavítal do Mlékárny Hlinsko, kde se setkal s jejím vedením i zaměstnanci, na Poděbradově náměstí před radnicí už vládla atmosféra nervózního očekávání. Z parkovacích ploch zmizely všechny vozy, aby se měla kde zastavit prezidentská kolona. Po obvodu náměstí postávaly desítky místních obyvatel, kteří se snažili alespoň nakrátko zahlédnout hlavu státu vystupující z vozu. To se jim také podařilo ve čtvrt na pět, kdy policejní sirény oznámily příjezd.

Na radnici se prezident sešel s vedením města. Na stole před ním ležel i připravený popelníček, což prezidenta pobavilo. „Nesmírně děkuji za vaši toleranci, to jsem opravdu nečekal," poznamenal Miloš Zeman.

„Přijel jsem do kraje, který je krajem mého srdce. Nedaleko odsud jsem měl pronajatou chalupu. V Hlinsku jsem byl mnohokrát, nádherný je zejména Betlém, který vám může kdokoliv závidět. Co je to ale platné, když za posledních osm let bylo v Hlinsku jen 1000 pracovních příležitostí. Je zapotřebí společně přemýšlet, co s tím udělat" řekl prezident.

Na samotný závěr cesty po Chrudimsku zavítala hlava státu do místního Multifunkčního centra, aby se zde sešla s obyvateli města. Už před budovou čekaly na prezidenta davy lidí a sál doslova praskal ve švech.

Miloš Zeman v diskusi nejprve vyzval ty, kteří s ním nesouhlasí, aby se přihlásili o slovo. Řeč se tak ihned stočila na vulgární výrazy, které Miloš Zeman pronesl v přímém přenosu. Diskusi přenášeli pořadatelé pomocí dataprojektoru i do foyeru Multifunkčního centra, aby debatě mohli přihlížet i ti, kteří se do sálu nevešli.

Prezident si z Hlinska odvezl dvě knihy. První se jmenuje „Hlinsko" a popisuje právě toto město. Druhá nese název Nekonečný svět české hračky, k níž obdržel ještě dřevěnou hračku ztvárňující husara na koni, jejímž autorem je Nositel tradice Zdeněk Bukáček.

„Toto je tradiční dřevěná hračka, která reprezentuje jedno z řemesel našeho regionu," dodal starosta Hlinska Miroslav Krčil.

LUKÁŠ VANÍČEK

close Prezident Miloš Zeman při návštěvě Hlinska. zoom_in Co jiného si dát k pití v hlinecké firmě Mlékárna Hlinsko, a.s.?

Miloš Zeman si notně přihnul ze sklenice zdravého nápoje a očividně mu mléko z místní produkce chutnalo.

Zdraví si utužil a potom si mohl trošku zahřešit nabídnutý popelníček v zasedačce hlinecké radnice kvitoval s obrovským nadšením.