Prezidentský souboj místy připomínal nějaké vypjaté sportovní derby. Něco jako když se v hokejové extralize utkají Pardubice s Hradcem. Málokomu je výsledek takového duelu lhostejný. Prezidentské volby opět ukázaly, že je český národ rozdělen na dvě téměř stejně velké poloviny, přičemž členové jednoho „fanclubu“ nemohou pochopit, jak mohl někdo hlasovat pro druhého kandidáta.

Jestli se budou tyto příkopy prohlubovat, záleží také na tom, jakým způsobem Miloš Zeman pojme svůj druhý prezidentský mandát. V předvolebních debatách i krátce po svém zvolení prohlásil, že by chtěl být méně arogantní a plánuje být shovívavější ke svému okolí. V témže projevu ve volebním štábu ovšem tradičně označil novináře za pitomce, reportéra České televize přirovnal k mutantovi a o politických protivnících řekl, že mají podprůměrnou inteligenci.

Na změnu přístupu to tedy nevypadá. Zeman se totiž měnit nemusí toto funkční období je jeho poslední, a tak si nemusí brát žádné servítky. Hlasy voličů už nebude potřebovat, stejně jako podporu politiků. Jak s touto nově nabytou svobodou naloží?