Tuto soutěž zorganizovaly dvě studentky hotelové školy jako praktickou část maturitní zkoušky. „Anketou jsme oslovily základní školy a zjišťovaly jsme, co v zeměpise probírali. Podle toho jsme vybíraly otázky, aby to pro soutěžící nebyla taková podpásovka a měli šanci všichni," vysvětlila Veronika Poláková a Renata Hájková.

V porotě zasedl vedle ředitele školy Jaromíra Peciny nově také chrudimský starosta Petr Řezníček a Pavla Alvarezová z třemošnického infocentra.

Soutěž se skládala ze čtyř částí, v nichž museli účastníci předvést nejenom dobré zeměpisné znalosti České republiky, ale i jistou úroveň vyjadřovacích schopností.

Soutěžící měli za úkol nejprve představit svou školu. Posléze se stali průvodci a vyprávěli o městě, které jim organizátoři předem určili. Každý soutěžní tým si mohl vybrat ze dvou možností. Mezi ně patřil například Hradec Králové či Znojmo. Následoval kvíz s otázkami o České republice a památek UNESCO zakončený skládáním zeměpisného obrázku.

Porotci se zaměřovali také na to, zda soutěžící vypráví zpaměti. Naučený text se vyplatil zejména soutěžnímu týmu z nasavrcké základní školy, kterému chyba v technice neumožnila předvést naplno svoji prezentaci Českého Krumlova. Děvčata musela zčásti improvizovat a mluvit bez berliček, což porotci kvitovali plným počtem bodů.

Zeměpisná soutěž byla napínavá až do konce, i když to v půlce vypadalo, že s přehledem zvítězí reprezentace z Nasavrk. Ve finále však děvčata udělala několik chyb, a tak je předběhli žáci z prvního týmu ZŠ Resselova z Pardubic. Třetí se umístili žáci z Třemošnice. Vítězové za odměnu vyrazí na vánoční trhy do Norimberku.

LUKÁŠ VANÍČEK