Počet obětí pondělního zemětřesení v Itálii již překročil dvě stovky. Jak oznámil italský premiér Silvio Berlusconi přímo ve zničené Aquile, při živelní pohromě zahynulo 207 lidí. Mezi mrtvými jsou i dva mladí Češi. Česká studentka, o níž se původně myslelo, že zahynula, je však podle České televize živá a už zpět v České republice.

Ve večerních hodinách v úterý oznámilo české ministerstvo zahraničí, že v při zemětřesení v Itálii zemřeli dva Češi, chlapec a dívka ve věku kolem sedmnácti let. Česká televize upřesnila, že oba pocházeli z Pardubic.

Jejich těla byla identifikována v úterý vpodvečer. V Itálii byli na krátkodobé studijní stáži. Jejich těla byla nalezena v troskách jednoho ze zřícených domů v Aquile, střediotalského města, které bylo zemětřesením postiženo nejvíc.

"Pardubický kraj se zahalil do smutku, na budově krajského úřadu bude ve středu ráno vyvěšena černá vlajka. Hejtman Radko Martínek vyslovil hlubokou lítost nad tragédií, která postihla rodiny mladých lidí," uvedla mluvčí Pardubického kraje Magdalena Navrátilová. VÍCE ČTĚTE ZDE

Smutnou shodou náhod je, že provincie Abruzzo, kde Aquila leží, je partnerským regionem Pardubického kraje.

Agentura ČTK uvedla, že české diplomacii se zatím nepodařilo ověřit zprávu, že mezi oběťmi ničivého pondělního zemětřesní v Itálii je i jedna studentka z České republiky. Pátrání v sutinách stále pokračuje, odpoledne se podařilo objevit záchranářům čtyři zavalené studenty, dalších nejméně deset osob je ale nadále pohřešováno. Zranění utrpělo 178 lidí, zdravotní stav stovky zraněných považují lékaři za velmi vážný.

Pode české televize je studenka, o níž se přepokládalo, že je obětí zemětřesení živá a je už v České republice. Při zemětřesení se jí podařilo opustit poškozenou budovu v pyžamu a mobilem informovat o své situaci české velvyslanectví v Itálii.

Italský pemiér Silivio Berlusconi v úterý dopoledne ujistil, že pátrání po osobách, které mohly v troskách přežít, bude pokračovat ještě dalších 48 hodin. Upřesnil také, že z trosek bylo dosud vyproštěno 150 živých osob. Identifikovat se podle něho zatím nepodařilo 17 obětí. Podle pondělní zprávy italské agentury ANSA je mezi mrtvými i česká studentka. Ani v úterý v podvečer ale nemohla tisková tajemnice českého velvyslanectví v Římě Jitka Kruková tuto zprávu potvrdit či vyvrátit vzhledem ke stále kusým informacím, které poskytují italské úřady z místa katastrofy.

Agentura AP s odvoláním na italské hasiče oznámila, že v ruinách studentské koleje se podařilo detekovat čtyři osoby, zatím ale není jasné, zda
katastrofu přežily nebo zda zahynuly. Velitel hasičů Sergio Basti informoval, že záchranářské týmy začaly "chirurgicky" odklízet největší trosky, aby se ke studentům dostaly.

Večer bude podle premiéra připraveno pro postižené 20 stanových táborů se 16 polními kuchyněmi, kde bude moci být ubytováno 14.500 osob. Podle záchranářů zůstalo bez přístřeší 17.000 lidí.

Dnes krátce před polednem se země ve střední Itálii otřásla znovu. V Aquile byly registrovány dva silnější následné otřesy o síle kolem 4,5 stupně
Richtera, které bylo cítit až v Římě. O škodách zatím nejsou žádné informace.

Již v noci postihly oblast v okolí epicentra pondělního zemětřesení další otřesy, do rána jich bylo zaznamenáno 280. Nejsilnější z nich dosáhl síly 4,8 stupně Richterovy škály.

Záchranáři pokračovali ve vyprošťovacích operacích i během noci. Podařilo se jim z trosek vyprostit stovku živých lidí, mezi nimiž byla i studentka
Marta, která přežila bez úhony celých 23 hodin a na jejímž vyprošťování pracovali pět hodin speleologové. Odpoledne italská média informovala,
že záchranáři vyprostili z trosek osmadevadesátiletou Marii D´Antuonovou. Televize Sky TG24 uvedla, že stará dáma je v pořádku. Podle agentury ANSA prý po celou dobu, co čekala na záchranáře, háčkovala.

Vzhledem k přetrvávajícím následným otřesům lidé v postiženém regionu opustili své domovy a mnozí strávili dnešní noc v narychlo vybudovaných stanových táborech nebo v automobilech, které zůstaly alespoň zčásti ušetřeny. Ubytování zdarma postiženým poskytly i hotely v regionu.

Jde o nejničivější zemětřesení v Itálii za poslední desetiletí. Premiér Silvio Berlusconi přislíbil jako okamžitou pomoc 30 milionů eur (840
milionů korun), poté strukturální fondy pro katastrofy a další miliony eur uvolněné Evropskou unií. Podle prvních vládních odhadů bude na obnovu
poničených budov a soukromých domů zapotřebí 1,3 miliardy eur.

(čtk, mol)

Kraj vyvěsí černé vlajky

Pardubický kraj se zahalil do smutku, na budově krajského úřadu bude ve středu ráno vyvěšena černá vlajka. V Abruzzu, partnerském regionu Pardubického kraje, zahynuli při pondělním zemětřesení dva studenti z Pardubic. Hejtman Radko Martínek vyslovil hlubokou lítost nad tragédií, která postihla rodiny mladých lidí. O vyvěšení černé vlajky informovala mluvčí kraje Magdaléna Navrátilová.

"Kraj je od pondělí v telefonickém kontaktu s ředitelkou zastoupení regionu Abruzzo při Evropské unii Sarou Zatta z města L´Aquila, v jehož centru se zřítila řada budov včetně studentských kolejí a několika kostelů. Smutnou zprávu, že v troskách jednoho z domů nalezli záchranáři těla dívky a chlapce z Pardubic, kteří byli v Itálii na krátkodobé studijní stáži, potvrdilo ministerstvo zahraničních věcí v úterý navečer," dodala mluvčí.