Každý večer a ráno se kontroluje hladina pitné vody ve studni a když se zjistí, že je studna s pitnou vodou vyčerpaná, automaticky se přechází do nouzového režimu. To znamená, že se večer uzavře hlavní uzávěr pitné vody na vodovodním řádu a místní občané jsou až do rána odříznuti od pitné vody. Děje se tak kvůli tomu, aby se nezavzdušňoval hlavní vodovodní řád a aby se přes noc alespoň trochu srovnala hladina s pitnou vodou ve studni a místním občanům tak tekla voda z kohoutků alespoň přes den. V období prázdnin se tomu tak děje každý den.

Celoroční zákaz

„Od doby, co se obec potýká s nedostatkem pitné vody ve studni v obci platí celoroční zákaz napouštění bazénů a zalévání zahrad. Bohužel se najdou i někteří bezohlední spoluobčané, kteří i přes občanskou dohodu nebo doporučení či prosbu tento zákaz ohledně hospodaření s pitnou vodou vědomě ignorují a neberou ohledy na to, že některým lidem kvůli tomu neteče pitná voda z kohoutků i v průběhu dne. V obci je totiž samospádový vodovodní řád a výše položené domy to pocítí jako první,“ říká jednatel Sdružení Dobré Vody Zhoř Vladimír Holík.

Neprší a neprší

Vesničce, ve které kromě trvale žijících pobývají i chataři a chalupáři, se dešťové srážky vyhýbají. „Když všude prší, u nás je to pár kapek nebo vůbec nic,“ pokračuje Vladimír Holík. Na zalévání zahrad lidé používají třeba vodu z okolních studánek. I když téměř všichni mají u domů nádrže na dešťovku, nemohou je vinou trvalého sucha naplnit.

Existuje nějaké řešení této krizové situace? „Doufejme, že ano, našli jsme totiž pramen. Bohužel se nachází níž, než vodovodní řad, a tak tam budeme muset instalovat čerpadlo. Letos to ale nebude,“ dodává Vladimír Holík.