Chladný vítr fičí ztichlou, bezbarvou krajinou a zbytky sněhu odmítají roztát. Letošní jaro komplikuje život mnoha lidem.

„Je ještě příliš brzy na jakékoliv prognózy," říká předseda rosického zemědělského družstva Václav Blažek. „Na polích nic neroste, práce jsou zpožděné. Sice loni jsme už měli polovinu prací hotovou, ale pak přituhlo a všechno zmrzlo," dodal předseda družstva.

Bádat se musí

Zima nezima, práce na archeologickém nalezišti před hotelem Bohemia neustávají. „Kdyby bylo teplo, pracovalo by se nám lépe, ale s tímhle počasím se umíme vypořádat. Když se neustále do půdy kope, ani nestihne promrznout," připustil archeolog Jan Frolík.

Na nalezišti proto postaví také několik stanů. „Stačí, aby se tam svítilo a půda nezmrzne," dodal Frolík.

Zvířecí obyvatelé lesů a polí si mrazivého začátku jara ani nevšimnou. „Zvěř je zvyklá, to pouze člověk je zhýčkaný," poznamenal správce heřmanoměsteckých městských lesů Josef Jedlička.

Otužilá zvířena

„Zvířatům sice docházejí zásoby podkožního tuku, který slouží jako zdroj energie, ale pokud je nebudou rušit neukáznění návštěvníci, nic se jim nestane," uvedl Josef Jedlička. Lesní obyvatele nejvíc ruší jezdci na tříkolkách a lidé s volně pobíhajícími psy.

Podle ornitologa Františka Bárty je také příliš brzy odhadovat, jak se zima promítne na ptačí populaci. „Bude záležet na potravě, aby ptáci zahnízdili. Uvidíme po sezoně," vysvětlil František Bárta.

Chladné počasí se nedotkne ani migrace ptáků, pouze ji o pár dnů pozdrží. Opeřenci zatím přilétají jen pomálu.

LUKÁŠ VANÍČEK