VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Židovská Tóra z Luže slouží v Pensylvánii

Luže – Do Luže zavítal v uplynulých dnech Bruce Engleman z Pensylvánie se svoji manželkou, který je v současné době majitelem původního svitku Tóry z lužské synagogy z roku 1890.

24.11.2017
SDÍLEJ:

Návštěva Bruce Engleman s manželkou v Luži.Foto: archiv města Luže

Jak uvádí archivář Židovského muzea v Praze Tomáš Krákora, po druhé světové válce zanikla drtivá většina židovských komunit v Čechách. Část náboženských textů a uměleckých děl se už během války podařilo zachránit Židovskému ústředním museu v Praze, mezi nimi bylo téměř 1800 svitků Tóry, jejichž majitelé byli deportováni do koncentračních táborů. Odtud se tyto texty dostaly do Londýna.

„V roce 1950 bylo Židovské muzeum pod nátlakem komunistů zestátněno a na začátku 60. let tehdejší československý režim začal odprodávat liturgické předměty ze sbírek pražského židovského muzea do zahraničí,“ uvádí Tomáš Krákora.

„Svitky Tóry se staly vítaným artiklem. Po nalezení vhodného kupce jich museli pracovníci muzea v roce 1963 z muzejní sbírky uvolnit k prodeji přibližně 1500. V lednu 1964 byly svitky v Praze zabaleny a poslány do Londýna. Tam vzbudila zásilka, obsahující stěží uvěřitelný počet exemplářů nejvýznamnějšího židovského obřadního předmětu, velkou pozornost.

Svitky Tóry našly své útočiště v Kent House, sídle krátce předtím vzniklé židovské kongregace ve Westminsteru. Pro jejich další využití v úvahu připadaly dvě možnosti: svitky Tóry, které byly v pořádku nebo mohly být opraveny, zapůjčit zájemcům k liturgickým účelům a takové, které již opravitelné nebyly, k účelům vzpomínkovým.

V roce 1965 se duší veškerých aktivit kolem správy a později i kolem distribuce svěřených svitků Tóry a činnosti vzniklého Memorial Scrolls Trust stala na téměř čtyři desetiletí Ruth Shafer. Pravidla distribuce byla stanovena jasně: předměty budou poskytnuty formou trvalé zápůjčky, a to nikoliv soukromým osobám, ale kongregacím, které je potřebují. Žádosti byly posuzovány individuálně a v mnoha případech byly z různých důvodů zamítnuty, např. když existovalo podezření, že zájemce chce se svitkem Tóry obchodovat,“ uvádějí pracovníci Židovského muzea v Praze na svých webových stránkách.

V Londýně jednu Tóru zakoupil v roce 2004 také Bruce Engleman jako připomínku předků z České republiky. Po dalším pátraní zjistil, že Tóra pochází z Luže, a tak se rozhodl toto město navštívit. Podle jeho výzkumu je možné, že se další lužská Tóra nachází v synagoze v Chicagu.
Pořídit novou Tóru není podle Krákory jednoduché a laciné. Nový opis vyžaduje speciálního odborníka, takže nové židovské komunity volí nebo volily cestu nákupu nebo darování již existujících svitků, aby dál sloužily k náboženskému účelu.

Tóra je základní text judaismu a zahrnuje prvních pět knih hebrejské bible (křesťany označované jako Starý zákon), která je čtena v synagoze při bohoslužbách.

Autor: Lukáš Vaníček

24.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malé trhy v obci Podhradí.
3

Všude se rozsvěcí, v Podhradí se zhasíná

Anna Machartová (2,71 kg a 46 cm) potěšila příchodem na svět 11. 12. ve 14:54 rodiče Pavlínu a Daniela a sestřičku Elišku (5) z Ostřešan.
13

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 12. prosince

Obyvatelé hradu Rychmburk přivítali milé hosty

Předhradí – Během uplynulé soboty se v Předhradí na Skutečsku uskutečnilo tradiční Předvánoční zastavení na hradě Rychmburk. Na nádvoří hradu, který v současné době slouží jako domov pro duševně nemocné, se během něj vystřídala řada účinkujících.

Chrudim nechce být zaskočena klimatickou změnou

Chrudim – „Proč zvedat kalhoty, když brod je ještě daleko?“ táže se jedno české úsloví. Vedení chrudimské radnice se ale zřejmě domnívá, že v případě klimatických změn brod až tak daleko není. Zařadila proto do programu poslední schůze městského zastupitelstva projednání a schválení „Adaptační strategie města Chrudim na klimatickou změnu“.

AKTUALIZOVÁNO

Vraha z Jihlavy zřejmě našli na Chrudimsku. Mrtvého

Chrudim - Celá Jihlava je na nohách. Všechny zajímá páteční vražda jednasedmdesátileté ženy, ke které došlo na Bedřichově. Podle informací policie by mohl být vrahem ze Slavíčkovy ulice bývalý partner oběti. Ten je zřejmě také po smrti. Policisté se obracejí na veřejnost, o spolupráci prosí i svědky tragické události, řidiče a taxikáře.  

Hlinsko chce postavit protihlukovou stěnu u skateparku, měla by také pobavit

Hlinsko – Hlinečtí zastupitelé budou nad novým rozpočtem rokovat v posledním týdnu tohoto roku. Pokud jej schválí, změny se dočká například nedávno vybudovaný skatepark v Hlinsku. Ten vznikl na nevyužívaném hřišti za Základními školami Ležáků a Smetanova.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT