Asi 100 metrů jihozápadně od náměstí stojí synagoga. Ta sloužila do roku 1940, následně v ní byl zřízen sklad a později byla používána jako sušárna surových kůží. Židovský hřbitov v Luži byl založen údajně v polovině 17. století asi 1300 m severovýchodně od náměstí, daleko od nejbližších domů. Nyní je volně přístupný. 

„Stále více turistů navštěvuje informační centrum s prosbou o prohlídku v synagoze či dotazy týkající se židovského hřbitova. Abychom přilákali ještě více těchto turistů, byly k těmto památkám vydány turistické vizitky a Luže se již podruhé připojí ke Dni židovských památek, který se uskuteční 13. srpna, kdy se v době od 10:00 do 17:00 otevře veřejnosti i lužská synagoga. 

Cílem této akce je otevřít veřejnost na jeden den málo známé, běžně nepřístupné objekty a památky,“ uvádí lužský starosta Radek Zeman s tím, že turisté si mohou stáhnout do chytrých telefonů aplikaci Turistický deník, která jim po zadání polohy zobrazí všechna místa v okolí, kde mohou turistickou vizitku získat a svou sbírku pohodlně editovat.