V těchto dnech pracuje na židovském hřbitově spousta mladých lidí, kteří na svůj program získali podporu z dotačního programu „Make a Connection“.

Židovský hřbitov byl dlouhá léta zbídačený. Až po otevření hranic se dočkal oprav. Přijel sem jeden z potomků vyvražděných židovských rodin, který přežil holocaust a pomohl začít s opravami. O hřbitov se začali starat evangelíci a spolu s ochranáři přírody ho změnili k nepoznání. Před třemi roky již ale na opravy nebyly síly a peníze.

„V listopadu v roce 2008 jsem na hřbitov přišla. Zjistila jsem totiž, že mám židovské předky. Bylo to tady zarostlé, až mě to přišlo líto. Zavítala jsem na toto místo hned druhý den se zahradnickými nůžkami a začala ho upravovat,“ řekla současná správkyně Iva Znojová, která se o hřbitov stará. Smluvně se stala správcem od května.

„Právě děláme cestičky, používáme textilní fólii, na kterou sypeme štěrk a kamenný prach,“ popsal práce na židovském hřbitově organizátor akce Petr Martinovský. Při pracích se naleznou i náhrobní kameny. Jeden takový byl ukrytý pod vrstvou hlíny a nyní čeká na opravu.

Projektu se účastní patnáct mladých křesťanů z různých církví. „Vztahy křesťanů a Židů v historii nebyly ideální. Snažíme se navázat na tradici Starého zákona, který je součástí Bible. Obě náboženství čerpají ze stejných základů,“ vysvětlil Martinovský.

Kromě fyzické pomoci hřbitovu se zde setkají lidé s odlišným pohledem na křesťanství, ráno jim přednáší faráři z různých církví. Účastníci také navštěvují přednášky.

Ve čtvrtek v pět hodin bude po hřbitově provázet doktorantka judaismu Petra Černá.

(les)