Nerespektování modré dopravní značky se zakresleným symbolem automobilu a sněhové vločky se řidičům nemusí vyplatit – kromě až dvoutisícové pokuty čeká na „hříšníky“ také udělení jednoho trestného bodu v příslušné evidenci.

Krátký úsek mezi Trhovou Kamenicí a Novou Vsí je široko daleko jediný a procentuálně představuje pouze malou část z více než tisícikilometrové sítě silnic a silniček na Chrudimsku. Zároveň se však jedná o nejvýznamnější komunikaci v severojižním směru, kterou denně projíždějí desítky tisíc osobních a nákladních aut.

O povinném nazouvání zimních pneumatik v uvedeném úseku rozhodl odbor dopravy při Krajském úřadu Pardubického kraje, přičemž podkladem pro toto rozhodnutí byly také zkušenosti chrudimských dopravních policistů. Samotný návrh ale v tomto konkrétním případě přímo od dopravních policistů nevzešel.


„Policie však s uvedeným opatřením souhlasila. Hlavním důvodem byly opakované komplikace spojené především s průjezdem kamionů v uvedeném úseku, kde těžké náklaďáky na letních pneumatikách v zimě často uvízly,“ uvádí mluvčí chrudimských policistů Jiří Tesař.

close zoom_in

„Povinnost se však vztahuje i na řidiče osobních automobilů,“ znovu upozorňuje policejní mluvčí. Značka „zimní výbava“ platí na Chrudimsku, stejně jako v celé republice, od 1. listopadu do 31. března. Zároveň platí pravidlo, že že značka bývá instalována na místě, kde motoristé najdou dostatečný odstavný prostor pro případné nasazení sněhových řetězů. Pod značkou může být rovněž umístěna dodatková tabulka s uvedením odlišné doby nebo místa platnosti.

Pro zimní pneumatiky platí takzvané pravidlo „čtyř“: používají se čtyři měsíce, musí být nasazeny na všechna čtyři kola, minimální hloubka dezénu musí činit čtyři milimetry a používají se maximálně po dobu čtyř let.