Účastníci v čele s Josefem Zimovčákem jedoucím na vysokém kole profesorem Pavlem Pafkem, Pavlem Severou a Ivou Zajíčkovou na cestě napříč republikou zavítali i do Heřmanova Městce, odkud ve čtvrtek ráno pokračovali do pražské nemocnice v Motole, kde budou předávat finanční dar.

„Najezdil jsem po celém světě na vysokém kole desetitisíce kilometru s touhou vyhrát závody a pokořit rekordy. Většinou se mi to dařilo. Snad se mi podaří dovést úspěšně do cíle i tento projekt. Bez finanční podpory mnoha sponzorů, by tato myšlenka nebyla realizována. Tato akce není jen o penězích, ale také o morální podpoře nemocných a jejich rodinných příslušníků,“ řekl Zimovčák, který se mimo jiné může pochlubit i tím, že právě na svém velocipedu zdolal i věhlasnou Tour de France.

S pelotonem míří do Prahy i heřmanoměstecký starosta Aleš Jiroutek, který o den dříve společně s Josefem Zimovčákem celou tour do Heřmanova Městce přivezl.

Příjezdu předcházel na náměstí bohatý doprovodný program, během kterého vybraly děti ze zdejší základní školy 3 529 korun na pomoc onkologicky nemocným a předaly je slavnému velocipedistovi. V cílové etapě byl Pepa Zimovčák přivítán davem lidí, dostal kytici a krásné dorty s znakem Heřmanova Městce a vysokého kola. Došlo i na fotografování se zájemci.

Otcem myšlenky charitativní tour "Na kole dětem" je Miro Bilík ze Slovenska, který má sám s rakovinou nepříjemné zkušenosti. Jeho malý syn Míšo onemocněl leukemií, ale naštěstí se uzdravil. Na podporu charitativní akce pozval Josefa Zimovčáka a vznikla tour, která odstartovala na Slovensku a jejím cílem je české město Aš.

Cílem projektu je oslovit širokou veřejnost obou států a spojit síly lidí, kteří chtějí pomoci nemocným pacientům a jejich rodinám. Účastníci projektu v rámci cyklotour navštíví tři největších nemocnice na Slovensku a tři nemocnice v Čechách, kde se léčí onkologicky nemocné děti. Zde zástupcům nemocnic bude předán finančního dar, dojde i na setkání s nemocnými dětmi a malým pacientům jsou předány různé pozornosti a nebo hračky. Zastávky ale dělala i dělá tour i v mnoha dalších městech u nás i na Slovensku.

(pk, spa)