Milovníci létání tak mají v Chrudimi možná poslední šanci stát se pilotem. „Podle stávajících předpisů nebudeme moci od příštího roku zahajovat výcvik pilotů. Možná se to změní, ale to zatím nevíme," poznamenává člen chrudimského aeroklubu Adam Línek.

Tato zpráva je možná jedním z důvodů velmi vysokého zájmu o letošní výcvik. Oproti průměrným pěti studentům za ročník zájem předběžně projevilo na dvanáct lidí. Definitivní počty se uvidí v sobotu.

NA JAŘE DO LETADLA

Po teoretickém školení, kde se uchazeči budou učit třeba meteorologii, navigaci nebo letecké předpisy, postoupí studenti do fáze pozemní přípravy. Seznámí se s výcvikovým letadlem, letištěm a metodikou výcviku. Zhruba na přelomu dubna a května už sednou do letadla, aby nejprve s instruktorem, poté už sami, létali.

„Do výcviku se mohou přihlásit všichni zájemci, kteří nemají záznam v trestním rejstříku a jsou zdravotně způsobilí pro danou kategorii. Pokud nemají žádné zdravotní problémy, neutrpěli vážný úraz, neměla by být prohlídka problém. Osoby mladší 18 let musí mít souhlas zákonného zástupce," vysvětluje Adam Línek.

PŮJČENÉ LETADLO

Pokud studenti zvládnou teorii i předepsané lety ve vzduchu, do roka by se z nich mohli stát piloti. Záleží však na čase, který výcviku obětují.

„Vlohy potřeba jsou, ale projeví se jen na rychlosti, s jakou uchazeči zvládají jednotlivé úlohy. Naši instruktoři ale postupem času dokáží naučit létat úplně každého," poznamenává s úsměvem Línek.
Na chrudimském letišti si pak vycvičení letci mohou půjčit letoun a létat.