Neznalý člověk se bude k areálu skladiště těžko dostávat, žádné směrovky ho na místo nedovedou. Místní lidé si na sousedství s desítkami tisíc tun motorové nafty a leteckého petroleje už dávno zvykli, sklad byl totiž postaven v padesátých letech minulého století. Ani současný konflikt Ruska a Ukrajiny je nenutí k panice. „Když jsem se tu usídlila, věděla jsem, že budu žít na nevybuchlé mině. To si podle mne uvědomují všichni z Kostelce. Ale na druhou stranu je tady nádherně," usmívá se obyvatelka obce Štěpánka Fišerová. Ani její sousedka Dagmar Brandsteinová necítí obavy z toho, že bydlí v blízkosti skladiště státních hmotných rezerv. „Nemyslím, že lidé v Kostelci šílí ze strachu. Já ho tedy nemám," podotýká s úsměvem.

V místní hospůdce lidé probírají běžné starosti, třeba to, zda je v lesích dost dřeva. Uvědomují si, že je areál dobře zabezpečen. V nádržích se skladuje hořlavina II. třídy a mimořádný důraz je proto kladen na protipožární zabezpečení. Hasicí zařízení se aktivuje během 90 sekund. „Někdy si říkám, že kdyby to celé chytlo, vyletí celý Kostelec i s krásným kostelíčkem do vzduchu. Ale to bychom v tom sami rozhodně nebyli," dodává Štěpánka Fišerová.

Díky skladům nafty v Kostelci bychom vydrželi tři měsíce

Obří sklady pohonných hmot v lesích u Kostelce u Heřmanova Městce na Chrudimsku jsou jedny ze třinácti, které by v případě eskalace konfliktu na Ukrajině a zavření kohoutů s ropou pomohly naší zemi přežít.

Ve zdejších zásobnících je nafta a letecký petrolej. Starší nádrže jsou ukryté v podzemí, v roce 2008 pak na povrchu vyrostly další čtyři nové. Sedmnáct metrů vysoké věže ukrývají 40 tisíc metrů krychlových paliva.

V případě krize by se čerpadla spustila během pár vteřin do provozu. Přednostně by zásoby směřovaly sanitkám, armádě a policii, až pak by se dostalo na další odběratele. Sklady patří Státní správě hmotných rezerv. I kvůli krizovým situacím je do Kostelce stále udržovaná zdejší nerentabilní trať, napojená v Přelouči na železniční koridor.

Česko je navíc dnes už napojené i na plynovody a ropovody i ze západních zemí. Bez dodávek ropy z Ruska či Ukrajiny bychom tak vydrželi tři měsíce.