Za všechno může černá barva kůže zdejšího starokladrubáka. „Ta pohlcuje množství slunečního záření,“ říká veterinární lékař a starosta města Ivan Jeník. Koně vypijí asi třicet litrů vody denně, v horku stoupá potřeba i na 80 až 100 litrů.

„Zkušený ošetřovatel pozná, že se něco děje. Zvíře polehává, nežere, je skleslé. Pak musí zasáhnout,“ vysvětluje Jeník. Kromě napájení zvířete mu dodávají ošetřovatelé vodu také hadicí, zavedenou do konečníku.

„Zavodňování konečníkem je stará metoda, ale velmi se osvědčuje. Voda ve střevě navíc rozpustí i spečené a vysušené výkaly, zvíře se pročistí, podpoří se u něj další příjem potravy a vody,“ vysvětluje veterinář. Potížím je podle jeho slov nejlépe předcházet starostlivou péčí. O tu je ve Slatiňanech dobře postaráno.

Jenže zvířata tráví téměř veškerý čas na pastvinách a problémy se proto mezi téměř třemi stovkami vraníků čas času vyskytnou. „To se netýká zdaleka jenom koní a dalších hospodářských zvířat. Lidé by si měli uvědomit, že zvířata trápí stejné obtíže jako jejich majitele. Uštvaný pes, běžící vedle svého pána jedoucího na kole, nemusí přežít skok do studené vody. Horko trápí i křečky a morčata. Je důležité, aby zvíře mělo kdykoliv možnost uchýlit se do stínu, neustále musí mít také kdispozici čerstvou vodu. Přehřát se můžou snadno i rybky v akváriu, které nedostatkem vody rozhodně netrpí. Její teplota se totiž vakváriu za oknem může klidně vyšplhat až ke třiceti stupňům,“ dodává Jeník.