„Chtěli jsme tudy jen projít zastíněnou cestou na pivo do blízké restaurace Festunk, ale koukám, že to asi nepůjde,“ konstatovala počátkem tohoto týdne u zamčené mříže dvojice chrudimských mladíků. „No nic, vyjdeme sousední bránou na parkoviště v Moravově zahradě a vydáme se na Festunk po chodníku kolem sportovní haly. Je to sice dál, ale zato si užijeme více horka,“ parafrázoval jeden z mladíků známou českou filmovou hlášku.

Že by hledali klíče?

Žízniví mladíci měli ovšem štěstí, že byla otevřena alespoň brána na zmíněné parkoviště. Už v červenci se totiž nejednou stalo, že byla zamčena i ta. Nejen po dobu zpoplatněných kulturních akcí, což lze samozřejmě chápat, ale i dlouhé hodiny před nimi nebo po nich. Zahrady tak nebyly namátkou vůbec průchozí například po celé odpoledne a večer v pondělí 16. července.

Panty ve zdivu trpí

Zamykání a odemykání bran v Klášterních zahradách má na starosti chrudimská městská policie. Zástupce vrchního strážníka Pavel Hromádko byl proto na dotaz Chrudimského deníku hned „v obraze“.

U dolní brány ve směru na Festunk a k veterinární ordinaci Pavel Hromádko nejprve zmínil špatný technický stav uchycení pantů brány ve zdivu nosných pilířů. „Tuhle závadu se již podařilo odstranit přesunutím pantů z úplného okraje zdiva více do jeho středu. Jenže uchycení trpí i tak. Kovová brána je totiž docela těžká, takže při jejím nešetrném otevírání a zavírání dostávají panty hodně zabrat. Zvažovali jsme proto i tu variantu, že bychom bránu nechali zamčenou trvale a otevírali ji pouze pro nájezd sekačky nebo jiné techniky. Při cestě k Festunku by i za takové situace bylo možné zahrady opustit například malou brankou ve spodní části hradeb,“ předeslal zástupce vrchního strážníka.

„Po konzultaci s vedením Technických služeb jsme se ale nakonec rozhodli, že bránu necháme přece jen odemčenou. Nezbývá nám, než věřit, ji lidé úplně nezničí,“ dodal Pavel Hromádko. V současnosti jsou tak zahrady opět plně průchozí.

Současný stav zámeckého parku ve Slatiňanech
Zámeckému trávníku chybí voda, uschly i vzrostlé stromy