Má na svědomí vloupání do objektů, na soukromé pozemky, do sklepů a garáží. Téměř všude hledal alkohol, nebo něco, co by mohl zpeněžit, dalším cílem jeho výprav byla nejspíš snaha získat jakýkoliv dopravní prostředek, ať už kolo nebo vozidlo. Škody přesahují částku 42 tisíc korun, hrozí mu až tříleté vězení. (ron)

Tisková zpráva:

„Byl jsem pod vlivem alkoholu a tak se předem omlouvám, že to bude takové stručné bez nějakých detailů….“ Přesně takto začala výpověď muže, který se nedávno ve zkráceném přípravném řízení zodpovídal policistům z Heřmanova Městce z vloupání do tamní restaurace s omluvou, že krást musí, protože touha po alkoholu je silnější než jeho vůle.
O tomto případu jsme vás informovali zde, neuplynuly ani 2 týdny a policisté společně s kriminalisty se mohou chlubit dalšími objasněnými případy vloupání do objektů, na soukromé pozemky, do sklepů a garáží. Přesně z toho je znovu podezřelý dvaadvacetiletý recidivista. Tři události se staly tento týden v obci Orel na Chrudimsku, další již dříve v Heřmanově Městci a v Chrasti.
Co je mu kladeno za vinu nyní a k čemu se doznává?
Téměř všude hledal alkohol, nebo něco, co by mohl zpeněžit, dalším cílem výprav na cizí pozemky byla nejspíš snaha získat jakýkoliv dopravní prostředek ať už kolo, nebo vozidlo. O tomto úmyslu svědčí počet 7 vozidel, do kterých nasedl. S některými se nehnul z místa, pouze v nich hledal hodnotné věci, jednou popojel pouhé 4 metry, vystoupil a hledal jiná. Jeden z poškozených svého Fiata Cinquecento na zaparkovaném místě nenašel, jelikož obviněný s ním popojel do 1,5km vzdálené obce Nový Dvůr, kde ho odstavil nepoškozené na autobusové zastávce i s klíči od jiných automobilů. V Chrasti při výjezdu z pozemku naboural vrata, v Heřmanově Městci nejspíš omylem a svou nešikovností shodil zaparkovaný motocykl Yamaha, ve stejném místě u sousedů odcizil dámskou bundu Alpine Pro schnoucí na prádelní šňůře, jinde po jeho návštěvě chyběly i podomácku vyrobené údajně léčivé nápoje určené pro vlastní potřebu majitele. Možná se domníval, že ukořistil nějaký alkohol, ale zmýlil se.
Ve snaze dostat se z jednoho místa do druhého, mu pomohla i Škoda Octavia, jejíž jízda nedopadla dobře. Nejprve nasedl do nepojízdného Opelu Vectra, jakmile zjistil že vůz nejede, přešel k „oktávce“, s níž popojel a poškodil již výše zmíněná vrata garáže. Z pozemku se mu nakonec podařilo vymanévrovat, ale u obce Orel skončil v příkopu. Nejspíš ho nic netrápilo, auto tam zanechal, na cestu si vzal klíč od zapalování, navigaci i starý telefon Lenovo a šel do vesnice. Po pár minutách překonal plot jedné z firem, kde našel řídící jednotku traktoru, tankovací čipy a další věci v hodnotě 2700 korun. Jeho tažení pokračovalo k rodinným domům. V jednom z nich prohledal osobní vozidla, někde našel finanční hotovost, v některém nebylo nic, poté se dostal do sklepních prostorů, kde byla motorová pila a dámské kolo. Možná po předchozí zkušenosti, kdy skončil v příkopě, už do Chrasti nejel autem, ale na odcizeném kole v hodnotě 12.000 korun. Na to ale asi obratem zapomněl, protože v Chrasti vzal další, o polovinu levnější, přehodil ho přes plot a odjel.
Škody přesahují částku 42.000 korun. Za krádeže, neoprávněné užívání cizí věci a porušování domovní svobody mu hrozí až 3leté vězení. Těchto skutků se dopustil přesto, že byl na konci ledna letošního roku propuštěn z výkonu trestu za obdobnou majetkovou činnost. Jak je vidět, nepoučil se a v obdobném jednání pokračuje dál.

Eva Maturová, tisková mluvčí PČR