Vlak do obce jezdí pouze o víkendu. Starostovy obavy, že železniční trať zanikne, však hejtman Martínek uklidnil s tím, že drážní doprava bude zachována.

O optimizmu Pavla Ondry se při tomto tématu nedá hovořit. „Když jednou ukrojíte ze salámu, tak jej pak sníte. Bojím se, že když zůstane trať nevyužitá, tak dříve nebo později začnou mizet koleje. Z vlastní zkušenosti také vím, že když zůstane budova neobydlená, chřadne. Každá taneční zábava v okolí se na ní podepíše rozbitá okna, popsané zdi a podobně," říká Pavel Ondra."

Jak uchránit železniční trať i staré nádražní budovy? Starosta už nápady má. A to hned několik. Jeho vize však naráží na překážky, které mohou zhatit celý plán.

Bude to dlouhá cesta

„Budovy jsou v dezolátním stavu a Správa dopravní železniční cesty se o ně nestará. Pokud bychom se s nimi domluvili a stavby nám buď darovali, nebo za symbolickou cenu prodali, byli bychom ochotní do nich investovat," uvedl krounský starosta.

V jeho hlavě už klíčí plán, jakým směrem by rekonstrukci vedl:

„Rádi bychom při opravách zachovali původní, charakteristický vzhled nádraží, který byl v celé republice stejný. Nádraží bylo postaveno zhruba před sto patnácti lety, takže bychom chtěli udržet železničářskou nostalgii. Interiér by se přestavil na klub důchodců nebo byt. Prostě cokoliv, jen aby v budově někdo byl."

Pavel Ondra představil i plán na zachování železniční trati. „Koleje vedou překrásnou krajinou. Jsou na spádu směrem ke Skutči, takže by po ní mohly jezdit šlapací drezíny s turisty až do Ždárce u Skutče. Mám už pár kontaktů na místa, kde to takhle funguje."

Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah, které vlastní pozemky nádraží ke starostově návrhu uvedl: „O možnosti využití pozemků a jejich údržby jsme určitě připraveni jednat, a to na úrovni Regionální správy majetku v Hradci Králové, která tyto pozemky má ve své správě."

Černá trať

Dnes nevyužívaná trať č. 261 ze Svitav do Žďárce u Skutče má černou historii. Dne 24. června 1995 se na ní srazil osobní vůz se čtyřmi rozjetými vagony, které ujely při posunu. Nehoda si vyžádala 19 lidských životů.

LUKÁŠ VANÍČEK