Tento týden mají školáci v celém kraji prázdniny a mnohé rodiny týdenní volno využily k návštěvě hor nebo vzdálených příbuzných. Náš seriál je proto v tomto směru aktuální: Ti, kteří o případném vykradení bytu prozíravě přemýšlejí, totiž při zachování určitých pravidel mohou ušetřit majetek i svoje nervy.

Záclona a pantofle

O užitečné rady pro „dovolenkáře" jsme požádali vedoucí chrudimského městského oddělení prevence kriminality Radku Pochobradskou. „Určitě je dobré poprosit někoho známého, aby se občas do bytu zašel podívat. Aby pohnul záclonou, případně žaluziemi. Jestliže jsou u dveří pantofle, ať je jednou dá na rohožku a potom je opět sundá. Důležitý je pohyb věcí," říká Radka Pochobradská.

Bytové zloděje může zastavit dobrý známý, který v případě dlouhodobé nepřítomnosti majitele občas byt navštíví. Existuje tak jistota, že je vše v pořádku – jinak by už vlastník dostal od kamaráda zprávu. Rodinný přítel samozřejmě pravidelně vybírá obsah poštovní schránky, která bývá hlavní indicií nepřítomnosti obyvatel bytu. „Co se týče rodinných domů, určitě je vhodné pořádně zavřít všechna okna v suterénech, a to i ta od sklepa nebo spíže, která jinak bývají běžně otevřená," připomíná Radka Pochobradská a dodává, že není od věci si dopředu vyfotografovat drahocenné věci pro pojišťovnu, kdyby se něco přece jenom stalo.

Pomoc strážníků

Je skvělé vědět, že chrudimská městská policie pohlídá dům nebo byt v případě, že jde o odjezd na delší dobu. Stačí přijít na služebnu a domluvit se se strážníky na počtu jejich kontrol. Ale pozor – klíče od interiéru si nevezmou, maximálně použijí klíč od vchodových dveří panelového domu. Tato služba je zdarma. „Tak tohle slyším poprvé. Možná se mi tato informace bude hodit napřesrok, kdy odjíždíme s přítelem a synem na dva měsíce do Thajska řekla obyvatelka panelového bytu Nikola Novotná.