Jeho kolega Zdeněk Odvárka, spravující lesní porosty patřící Chrudimi, nabízí vysvětlení: „Situace je taková, že když napadne sníh, zloději se do lesa tak snadno nedostanou. Většinou nemají auto s náhonem na všechna čtyři kola, takže na zachumelených cestách zapadnou. Nejhorší jsou ti rošťáci, kteří kradou dřevo uložené na kraji lesa u silnice, ale to se děje po celý rok," říká Zdeněk Odvárka a jedním dechem dodává:

„Ve spolupráci s Městskou policií Chrudim naše lesy hlídáme dál s neztenčenou intenzitou." Uniformovaní muži vartují v lesích také na Heřmanoměstecku i Skutečsku. Právě v tomto regionu hlídka strážníků nedávno načapala zloděje.

Během uplynulé soboty se vypravil strážník Městské policie Skuteč na kontrolu státního lesu mezi Štěpánovem a Luží. Místo si nezvolil náhodně, nedávno se tu dřevo těžilo a část už neznámý pachatel ukradl. Jak se ukázalo, přišel právě včas.

Muž zákona spatřil na lesní cestě zaparkované auto s vozíkem a o kus dál jeho majitele, jak s motorovou pilou v ruce krátí dřevěné kmínky a větve, které zbyly po těžbě harvestorem, aby se mu na přívěs vešly.

ZLODĚJÍČEK UŽ MĚL VROUBEK

Pokácený materiál dotyčnému nepatřil, to se strážník dozvěděl prakticky okamžitě. K odvozu si připravil zhruba kubík dřeva. Jeho hodnota sice stále ještě „stačila" k tomu, aby se dopustil pouze přestupku, nicméně zlodějíček už byl v posledních třech letech za podobnou činnost odsouzen. Jeho případ si tak rovnou převzala republiková policie.

„Případ šetříme s podezřením ze spáchání přečinu krádeže. Vzhledem k tomu, že podezřelý byl již za tento přečin v posledních třech letech potrestán, může tak nyní strávit v teple vězeňské cely až tři roky," doplňuje policejní mluvčí Jiří Tesař.

INTENZIVNÍ TĚŽBA PŘITAHUJE ZLODĚJE

V lesích na Heřmanoměstecku je zatím „klid". „U nás je vše při starém. Dříví se krade, kradlo a asi i krást bude, ale nevidím zvýšenou aktivitu. Poslední případ jsme měli na podzim," říká heřmanoměstecký hajný Josef Jedlička s tím, že se zloději zaměřují především na již natěžené dřevo připravené k odvozu. Pokud se v lesích kácí ve větší míře, pokušení pro případné zloděje roste.

„Pokud lidé pokácejí nějakou soušku na buřty, budiž, ale krádež nesmí přesáhnout určitou mez. Nejhorší je, když zloději odcizí pokácené dřevo zapsané a očíslované v evidenci. Za něj finančně odpovídá správce a k těmto případům se musí volat policie, aby se zdůvodnilo, proč tam chybí," dodává Josef Jehlička.