F.L.Popper patřil k největším chrudimským podnikatelům. V roce 1912 postavil tehdy největší továrnu na obuv v Rakousku Uhersku, kterou v roce 1926 zvětšil do dnešní podoby.

Zaměstnával velkou část chrudimských obyvatel nejen v továrně, ale i v roli domácích subdodavatelů. Začal pro své dělníky stavět i podnikové byty. Vyráběl obuv vysoké kvality a vyšší cenové kategorie, ta byla z velké části vyvážena po celé Evropě. Proto firmu nedokázal položit ani Baťa, obuvnickou výrobu v Chrudimi zlikvidovali až komunisté počátkem padesátých let. Po úmrtí syna Alfreda v roce 1921 byla na hřbitově u sv. Kříže vybudována rodinná hrobka nevyčíslitelné ceny.

Na jaře 2008 byla poprvé napadena zloději kovů. Bylo serváno měděné oplechování přilehlé zdi a štítové oplechování sedlové stříšky, kryjící vzácný alabastrový strop. Tuto skutečnost jsem popsal v Chrudimském deníku.

Odezvou byl dopis ředitele TS Chrudim pana Skokana, který pokračovatelům rodu, manželům Kožmínovým z Roztok u Prahy, oznámil, že dle jeho ohledání se vůbec nic nestalo.

Když mi zdrceni Kožmínovi předložili zmíněný dopis, rozhodl jsem se navštívit starostu města pana Čechlovského. Netušil jsem, jak vzácný je jeho čas, a návštěvu jsem si doslova musel vynutit.

Bylo mi vysvětleno, že město se stará pouze o význačné hroby, které už nemají dědice, kteří by je udržovali. Též přítomný pan Kobetič mi vysvětlil, že hrobku navštívil a že dle jeho mínění na ní není nic poškozeno. Až do této chvíle jsem si ho vážil jako velkého historika a archivního badatele.

Během posledních dvou týdnů hrobku opět navštívili zloději barevných kovů. Servali zbytek konstrukce sedlové střechy a vymlátili z ní na místě tabule drátěných skel. Na zadní levé straně hrobky vyrvali ze třech kazetových svítilen bronzové orámování, na pravé se jim to nepovedlo, pouze rozbili sklo.

V současné době hrozí nenávratné proboření odhaleného alabastrového stropu a tím pozvolné zničení krásné sochy anděla od sochaře Španiela.

Josef Čáslavka