„To bych si nesměl odskočit ani na deset minut do obchodu," řekl jeden z oslovených řidičů z Třemošnice a pregnantně tak zformuloval nejčastější chybu. Všichni podceňují rychlost zlodějů, zejména když vůz zůstane nezamčený.
Právě na tento nešvar zaměřili svoji preventivní akci příslušníci Policie ČR, kteří od pondělí do středy chodili po chrudimských parkovištích.
„V několika případech se nám podařilo přistihnout nakupující, kteří si nákup vyložili do aut, poté vraceli košík a vozidla nechali nezamčená. Argument, že auto mají jen na vteřinku bez dozoru, jsme všem velmi snadno a rychle vyvrátili názornou ukázkou," řekl mluvčí Policie ČR Jiří Tesař.
„Stále jsou mezi námi tací, kteří ve svých vozech nechávají viditelně věci nemalých hodnot. My jsme se setkali například s kabelkou, rybářskými pruty, pracovními nástroji (motorová pila, křovinořez a vrtačka) nebo třeba i notebook," popsal své zkušenosti Tesař.
Kromě varování nepozorných řidičů nechávali policisté na autech leták s upozorněním a také obecnými radami, co dělat v případě, že ke krádeži dojde.
„Platí to pro krádeže obecně. Na místo činu by nikdo neměl vstupovat. V první řadě je nutné ihned přivolat policii," dodal Jiří Tesař.
Dveře z okýnka
Nezamčená auta jsou jen vrcholem ledovce. Jen před redakcí Chrudimského deníku parkovalo včera zhruba dvacet aut. V pěti z nich se na sedadlech nacházely velké batohy, oblečení a igelitové tašky, které by se mohly stát ideálním lákadlem pro zloděje.
I když je taška prázdná, řidič může zaplakat. Podle mluvčího Policie ČR se zloději do zamčených auto dostávají nejčastěji tak, že rozbijí okénko. Takže i když zmizí odložená taška či bunda za pár stokorun, řidiči rázem vznikne škoda mnohonásobně vyšší na voze samotném.
LUKÁŠ VANÍČEK