„Žloutenka není jenom v Chrasti. Jak ukazují statistiky, šíří se po celé republice,“ řekla epidemioložka.

V Chrasti vypukla nemoc v jedné ze sociálně slabých rodin. Od té doby se žloutenkou nakazily desítky osob a nemoc postupuje dál. Naposledy se její příznaky projevily u jedenapůlročního dítěte. „Nakazilo se od rodičů, žloutenku měl otec i matka,“ upřesnila Rybová. Nemoc se podle jejích slov šíří v drtivé většině mezi příbuznými, každý týden je někdo z Chrasti hospitalizován s infekční žloutenkou v nemocnici. Ve školských a předškolských zařízeních se nákaza dosud nevyskytla. protože dbalí rodiče zajistili dětem očkování.

Jedinou prevencí, jak se proti nákaze bránit, je právě očkování. Kdo má strach z „nemoci špinavých rukou“, neměl by se zajištěním této formy obrany dlouho váhat.

Hygienické stanice už očkování neprovádějí, ale je možné se obrátit na obvodního nebo dětského lékaře. V těchto ordinacích už většinou mají očkovací látky v zásobě.

Je možné si mezi vakcínami vybrat. Existují totiž i kombinace, které dokážou lidský organismus ubránit před nákazou žloutenky typu A i B.

„Od roku 2001 jsou děti běžně očkovány proti žloutence typu B. Ale starší lidé tuto možnost neměli, takže mohou kombinaci u svého obvodního lékaře požadovat. Musejí ale počítat s tím, že začne působit až za měsíc,“ zdůraznila Jiřina Rybová. Očkovací látku proti žloutence zdravotní pojišťovny nehradí. Cena za tři dávky se pohybuje kolem tří a půl tisíce korun.