HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO!

Nedělní druhou hodinou ranní opět ručičky hodin posuneme o šedesát minut dopředu. Začneme dříve vstávat do zaměstnání či školy. Kohokoliv se zeptáte na změnu času, mávne rukou nebo se rozčílí, že bychom si na letní a zimní čas už konečně měli přestat „hrát“. Podle mnohých je to jen zastaralý přežitek, který v současné době nemá žádný význam a nepřináší ani žádné úspory.

„Minimálně dva týdny trvá, než se s posunem vyrovnám,“ stěžoval si mi jeden známý. Také ve školách v tomto období nemají na růžích ustláno, protože děti jsou po změně času ráno ospalé a několik dní i týdnů trvá, než se jejich chování vrátí do normálu.

Snad nejznámějším odpůrcem změny času byl pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku, který tvrdil, že letní čas pro lidi představuje značný stres. Neúnavně proti změně na letní čas bojoval až do roku 2009, kdy bohužel zemřel.

Jasno nemají ani samotní odborníci. Většina z nich se přiklání k názoru, že vliv na spotřebu elektrické energie při letním čase je nepatrný a dokonce zanedbatelný. „S tím, jak se postupně vyrovnává spotřeba během roku, kdy se mírní rozdíl mezi spotřebou v zimě a v létě, se vliv zavedení letního času na spotřebu vytratil,“ řekla nám regionální mluvčí Skupiny ČEZ v Hradci Králové Šárka Beránková.

Jasno má také dlouholetý správce hodin na královéhradecké Bílé věži Vratislav Charfreitag. Rusko podle něho konečně pochopilo, že změna času je nesmyslná a již ho nechává stejný ať je léto, nebo zima. „Možná, že to u nás bylo dříve logické, když se chodilo do práce mezi pátou a šestou hodinou, zřejmě se tak i dost ušetřilo. Dnes to ale pro mnohé firmy neplatí a chodí se do práce mezi sedmou a osmou hodinou, někde i později. Tak změny času žádné úspory neznamenají,“ řekl Charfreitag. Stejně ho ale v neděli brzy ráno čeká „šichta“.

„Zvykl jsem si, že si v noci na neděli vyjdu po 199 schodech ke stroji hodin na Bílé věži. Ve dvě hodiny ráno budu přetáčet ručičku na třetí hodinu, tedy o šedesát minut dopředu. Při té příležitosti stroj zkontroluji a seřídím. Vše mi včetně výstupu a sestupu trvá zhruba hodinu až hodinu a půl. Vím, že lidé čekají, že hodiny na Bílé věži budou v neděli již ukazovat správný čas,“ dodal.

Ptali jsme se vás

ANKETA: Způsobuje vám změna času nějaké problémy?

Tereza Pavlíčková
Hradec Králové
Dříve mi to vadilo, protože to zasahovalo do mojí práce. Dnes už to moc nevnímám, ale spíše by mi vyhovovalo, kdyby zůstal čas stejný. Myslím si, že to pro organismus není příliš dobré.
Aneta Nováková
Jaroměř
Změna času mi nevyhovuje snad jen první týden, protože si nemohu pořád zvyknout. Letní čas mám ale moc ráda, jelikož je velmi dlouho světlo a já tak stihnu spoustu jiných aktivit.
Lukáš Brousil
Hradec Králové
Posunutí času mně nějak zvlášť nevadí, ale zpočátku se mi trochu hůř stává. Nejvíce se mi na tom líbí, že je delší den. Stihnu mnohem více věcí a mám tím pádem daleko lepší náladu.
Jaroslava Jiříková
Hradec Králové
Nejsem moc ráda, že se čas znovu mění. Velmi špatně se mi totiž spí a já si nemohu stále na posunutí času zvyknout. Nejlepší by bylo, kdyby se čas vůbec neměnil a zůstal pořád stejný.
Lukáš Plíhal
Týniště nad Orlicí
S posunutím času skutečně nemám problém, protože žádné změny na sobě nepozoruju a vůbec mi to nevadí. Změny času často ani nezaregistruji, jelikož nad tím moc nepřemýšlím.