Ztraceni v džungli čísel a jednotlivých stanic si připadají studenti středních škol. Alespoň to vyplývá z průzkumu, kterého se zůčastnilo více než 730 studentů z 53 škol v republice. Nechyběli v něm i zástupci z východu Čech.

Výsledky jsou víc než zajímavé. To, co je pro starší generaci naprosto běžnou záležitostí, se pro studenty stává noční můrou. Najít si vhodný dopravní spoj v klasickém papírovém jízdním řádu nezvládnou čtyři z pěti studentů.

Internet válcuje klasický papír

„Ukazuje se, že moderní doba zbavuje mladé lidi schopnosti poradit si bez komunikačních a technologických pomůcek. Většina studentů přiznala, že spoje hledá výhradně prostřednictvím internetu, sms a v případě problémů volají na infolinku nebo se zeptají přímo na nádraží,” komentuje výsledky průzkumu analytik Tomáš Zdechovský z agentury Commservis.com, která sociologický průzkum zpracovala.
Najít vůbec v batohu středoškoláka jízdní řád Českých drah nebo městské hromadné dopravy je nadlidský úkol. Podle průzkumu jej vlastní jen osm procent respondentů.

„Nemyslím si, že bych zrovna jízdní řád potřeboval. V době, kdy má skoro každý doma počítač a internet, mi to připadá spíš už jako přežitek. Pokud potřebuji, umím si poradit a vhodný spoj si vyhledat. Navíc i samotní provozovatelé dopravy už tuto možnost nabízejí,“ říká šestnáctiletý Aleš Přikryl z Hradce Králové.

Zkombinovat vlak a autobus je problém

Největší problém dělá podle průzkumu studentům zkombinovat vlak s autobusem nebo městskou dopravou. Chybu udělalo 84 procent zúčastněných. „Pokud museli najít spoj, který je kombinací těchto variant, vždy udělali chybu,” potvrdil Zdechovský.
Najít nejbližší spoj mezi Prahou a Trutnovem zvládlo dokonce jen osm procent respondentů. „Mladým lidem papírový jízdní řád už nic neříká. A proč taky. Vyhledají si spoj na internetu. Pro nás starší je naopak nepostradatelný. My se totiž pro změnu neumíme vyznat v internetových vyhledávačích,“ poznamenala Anna Schovánková z Žamberka.

Co na to studenti?

Není to o hlouposti, ale o nových možnostech

Proč se trápit se stránkami zaplněnými čísly a neustále přelistovávat zepředu dozadu, když stačí jen několik málo kliků? To je otázka, která vytane na mysli studentům, když se jich zeptáte, zda umějí hledat v klasických papírových jízdních řádech.

Najít si vlakové či autobusové spojení je v době moderních technologií otázkou pouhých minut. Kromě internetu existují infolinky případně pomocnou ruku podají informační stánky přímo na autobusových či vlakových nádražích. „Já jsem snad ještě v životě do jízdního řádu nenahlédl. Nepotřeboval jsem to. Když někam cestuji, tak si vše najdu na internetu,“ potvrdil sedmnáctiletý Kamil Kučera z Hradecka.
Kromě internetových vyhledávačů volí velmi často studenti dohledání pomocí SMS. Stačí jen zadat odkud, kam a v kolik hodin má být nalezen první ze spojů. Pak už jen odeslat na dané číslo podle operátora. „SMS využívám hlavně, když jsem někde, kde nemám přístup k internetu nebo hodně spěchám. Je to rychlý a pohodlný způsob,“ říká studentka Martina ze Svitav. Starší generace, pro niž je papírový jízdní řád často nezbytným společníkem, namítá, že studenti začínají pěkně lenivět. „Ano, zabere jim to víc času si to dohledat, ale myslím si, že by to měli umět, přestože existují i jiné možnosti,“ uvedl sedmašedesátiletý Jan Skoupal.

„Nechápu, proč bych to měl umět. Já si přece umím poradit a nezáleží přece jakým způsobem. Navíc to není o lenosti či hlouposti, ale o moderních technologiích, jež tady jsou. Přece se nezasekneme ve vývoji jen proto, že bychom něco měli umět,“ shodují se středoškoláci.
A co když se ocitnou v situaci, kdy nemají k dispozici ani mobil ani počítač? Ani v tento okamžik však není papírový jízdní řád tím nezbytným pomocníkem.
„Stačí zajít kamkoliv na nádraží, ať již vlakové nebo autobusové, kde fungují informace. Tam mi spoj vyhledají během okamžiku. Podle mě už v blízké budoucnosti papírové jízdní řády nebudou existovat,“ dodal třiadvacetiletý Tadeáš.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU