„Během silvestrovské noci jsme odchytili tři vyplašené psy, ale poměrně rychle jsme je vrátili jejich majitelům, jednoho dokonce už po dvou hodinách," vzpomíná velitel Městské policie Skuteč Jiří Stuna.

Strážníci mají pro tyto případy záchytný kotec, v němž nalezená zvířata přebývají, leč zkušenosti praví, že většina těchto psů skončí v útulku. „Čeká nás tu změna, stavíme takový malý útulek, kde budou zvířata moci být déle a pořídili jsme také čtečku čipů," dodává velitel Stuna.

Záchytné kotce se naopak velmi vyplácejí například v Třemošnici, kde za minulý rok odváželi do útulku jen jediného psa. Ve zbylých případech se vždy podařilo dohledat majitele.

Velké shledání se odehrálo ve čtvrtek v Chrasti, kde v tamním kotci přebýval už od nového roku pes, kterého evidentně vyplašily silvestrovské ohňostroje.

„Byl unavený a vyplašený tak, že jsme se obávali o jeho zdraví. Psa jsme vyfotili a přes městský rozhlas, rádio i naše webové stránky jsme hledali majitele. Včera se nám ozval pán ze Zaječic a se svým mazlíčkem se za velké radosti na obou stranách shledal. Kotec je pro Chrast velmi užitečný, na Silvestra u nás volně pobíhalo sedm psů," říká starostka Martina Lacmanová.

Radost majitele byla o to větší, protože se při hledání dozvěděl, že podobného psa našli přejetého u Orle, a tak již téměř pozbyl veškeré naděje.


LUKÁŠ VANÍČEK