Ten už podle svých slov zná viníka, jenž způsobil zamoření toku Bečvy na úseku čtyřiceti kilometrů a zavinil úhyn desítek tun ryb.

„Posudek jsem dokončil a předal objednateli, kterým je policie. Materiál má více než sto stran a hromadu příloh a podílela se na něm řada výzkumných ústavů i univerzit. Posuzoval a zkoumal jsem na desítky odebraných vzorků,“ konstatoval Jiří Klicpera.

Na posudku začal pracovat hned poté, co k události došlo - tedy 21. září loňského roku.

„Bohužel mě zdržela nemoc covid-19, kterou jsem prodělal loni v říjnu. Bylo také nutné doplnit nové důkazy, které postupně přicházely a musel jsem je podrobit analýze a bližšímu zkoumání,“ vysvětlil Jiří Klicpera, proč závěrečný verdikt dvakrát odložil.

Řeka Moravice. Iniciativa Je suis Bečva / Jsem Bečva
Je suis Bečva, objevuje se po celém Česku. Znalec: Nevím, kdy posudek dokončím

Původní termín, kdy se měla veřejnost dozvědět více, byl těsně před vánočními svátky. Pak se oddálil až do února.

„Ta věc byla opravdu složitá a posudek se musí napsat tak, aby byl správný - a hlavně nevyvratitelný,“ řekl znalec Jiří Klicpera.

Zkoumání podle něj zahrnuje celou řadu souvisejících oborů.

„Je to multidisciplinární práce a posuzuji celou řadu disciplín od hydrauliky až po hydrochemii. Vracel jsem se i do historie, protože se vodním tokem krátce po otravě prohnala povodňová vlna,“ upřesnil s tím, že se kvůli medializaci případu ocitl pod palbou kritiky různých anonymních pisatelů.

Policie případ vyšetřuje jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Původci v případě prokázání viny hrozí až šestiměsíční vězení nebo zákaz činnosti.

Sněmovna schválila vyšetřovací komisi k úniku kyanidu do Bečvy. Ilustrační foto
Sněmovna schválila vyšetřovací komisi k úniku kyanidu do Bečvy

Hromadná otrava ryb v řece Bečvě kyanidem nenechává spát aktivisty, kteří se pravidelně scházejí na demonstracích a požadují důsledné vyšetření okolností ekologické havárie.

Budí ale také emoce u starostů dotčených měst a obcí a důsledné vyšetření a vypátrání viníka požadují také politici.

Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL), která je z regionu a kandidovala za Přerovsko, kvůli tomu už loni svolala expertní skupinu.

Shromáždit veškeré podklady k ekologické katastrofě, analyzovat správnost postupu dotčených orgánů a případná pochybení, má také nově ustanovená parlamentní vyšetřovací komise.