Známe pravidla slušného chování, nebo si spíš pod etiketou představíme nálepku na pivu?
Všeobecně je na tom naše společnost s etiketou, do níž patří i morálka, velice špatně. Stačí se podívat na představitele našeho státu a obcí. V mnoha případech pánové ani nevědí, kdy si vzít (natož zapnout) sako a dámy, jak se posadit.

Jaké jsou tedy nejčastější prohřešky a chyby?
Chování ve společnosti vůči druhým. Pleteme si demokracii s anarchií a asertivitu s totalitou. A také oblékání při společenských akcích.

Kde můžeme načerpat informace o správném společenském chování – jaký zdroj byste doporučil?
Internet dnes ví všechno a jinak vychází spousta publikací o chování ve společnosti. Je dobré mít alespoň jednu doma v knihovničce.

Jakýmsi základem mohou být alespoň kurzy tance, neboli taneční. Je problém současné puberťáky naučit alespoň základ?
V tanečních se nenásilnou formou učíme základům společenského chování při společenské akci, chování k ženám i dalším účastníkům kurzu. Současná mládež není ve většině případů horší než ty minulé generace, pouze jí současná doba dává více prostoru „předvádět se" před kamarády a chtít je zaujmout za každou cenu.

Zájem ze strany mladých o taneční kurzy klesá nebo naopak stoupá? Pozorujete nějakou změnu?
Zájem je trochu menší, vždyť je spousta jiných lákadel. Na vině jsou ale i rodiče. Je jim jedno, jestli syn a nebo dcera do tanečních půjdou (vždyť to stojí peníze a čas, pokud své děti někam musí dovážet). Raději ratolestem povolí jít na diskotéku nebo si sednout do hospody. Ale to vydání peněz a nedostatky v chování vyjdou ve finále dráž, než chození do tanečních.

Ostatně, rád bych se zeptal i na to, jak jim vlastně výuka klasických tanců jde. Hůře se učí taneční kroky, nevnímají rytmus a podobně?
Současná generace slyší hůře rytmus, což je dáno hudbou, kterou poslouchá. Kroky se naučí dobře, ale „zapnou", jen když jim o něco jde. Jinak jen těžko udržují pozornost.
Naopak u střední generace zájem o tanec stoupá. Jedině v tanci (jako jediné volnočasové aktivitě) je třeba těsný kontakt muže a ženy. Aby byl výsledek jejich snažení, tedy tanec, dobrý, musí se oba snažit stejnou měrou. Nelze spoléhat na rozdělení práce, jako například, že u přípravy oběda stačí, když umí vařit žena a muž dá na stůl pouze talíře.

Plesová sezóna je v plném proudu, zkuste laikům alespoň v několika bodech nastínit, na co mají opravdu dát pozor. Co by to bylo?
Pokud si chcete zatančit, vybírejte ples podle kapely, která tam hraje. Pokud pojmete ples jako společenské setkání, vybírejte ples podle společnosti, která tam půjde.
Ples je slavnostní příležitost, která se nekoná každý den. Proto se slavnostně oblečte.
Nekonzumujte alkohol nad hranice vašich možností. Pohled na opilého muže je většinou legrační, ale pohled na opilou ženu žalostný.

Jak se na ples správné obléknout? Když není uveden dress code, platí nějaká obecná pravidla?
Ano, platí. Vybíráme slavnostní oblečení, ale ne takové, v jakém jdeme nakupovat nebo do práce. Hlavně u dam se nehodí černé kalhoty a halenka či svetřík.
Pán musí mít pochopitelně oblek, kravatu nebo motýlka, dáma šaty (krátké nebo dlouhé), šperky či bižuterii a kabelku. Pokud partner zvolí černý oblek, měla by mít dáma na ples dlouhé šaty.

V tanečních sálech bývá obvykle horko. Kdy si může muž svléknout sako? Stále platí, že ano, pokud se na tom všichni pánové stolu dohodnou a musí mít dlouhé rukávy u košile?
Pán by na plese sako neměl sundat vůbec. Ples je veřejná akce a nikoliv rodinná oslava v restauraci. Tam platí dohoda u stolu. Pod sako vždy pochopitelně volíme košili s dlouhým rukávem, už jenom proto, že rukáv saje pot.