Názor, že by měl vítěz přímých prezidentských voleb Miloš Zeman po svém nástupu do prezidentského úřadu usilovat o znovuobnovení Kajínkova procesu, pak sdílí 58,7 % domácí populace. Téměř 65 procent poté věří, že je reálné, že by Kajínek mohl být obětí policistů, kteří mají na svědomí dvě vraždy, za něž si on odpykává doživotní trest.

Pouze 4,6 % však sdílí názor, že by měl být nejznámější český vězeň zcela omilostněn. Tyto výsledky šetření společnosti SANEP naznačují, že široká veřejnost považuje spíše než diskusi o vině či nevině Kajínka za podstatné, aby soud znovu projednal veškeré okolnosti celého případu, v němž je řada nejasností.

Hodný, chytrý kluk a sportovec

Jednou z tisíců Kajínkových fanynek, jež věří v jeho nevinu, je Marta Látalová z Prachovic na Chrudimsku. Píše si s ním už řadu let a sháněla podpisy pod petici žádající milost. Informuje ho i o dění ve městě, kde Kajínek vyrůstal.

„Jiřího Kajínka znám jako hodného a chytrého kluka a sportovce už od malička, jeho rodina sousedila s naší v bytovce," řekla Deníku Látalová v říjnu loňského roku.

„Pokud mohu říct svůj osobní názor, lidé nemají důvěru v rozsudek a v policii. Když člověk dostane tak závažný trest, jako je doživotí, měl by být řádně zdůvodněn, aby nedocházelo ke zpochybnění a spekulacím," řekla nám na podzim starostka Prachovic Bohuslava Čepová.

Poslední naděje vyhasla

Zatím poslední naděje na obnovu procesu, který potvrdil řadu nesrovnalostí při policejním vyšetřování, vyhasla Kajínkovi v prosinci 2011. Ústavní soud tehdy odmítl Kajínkovu stížnost proti rozhodnutím plzeňských i pražských vrchních soudců, kteří zamítli již dva návrhy na povolení nového řízení.

Známým se stal Kajínek v říjnu 2000, kdy zřejmě jako první vězeň v historii unikl z jedné z nejtvrdších a nejstřeženějších věznic v Mírově na Šumpersku. Byl však dopaden a po přechodné internaci ve věznici v Karviné nyní svůj trest vykonává opět v mírovské věznici.

close Proces Jiří Kajínek. zoom_in

Byl odsouzen nezákonně, říkají místní

Asi vůbec nejvíc fanoušků Jiřího Kajínka žije v jeho rodných Železných horách, v okolí Prachovic a Třemošnice.

„Chtěl bych, aby byl obnoven soudní proces a vše řádně vysvětleno a projednáno. Je tam asi hodně nesrovnalostí a nové řízení by to objasnilo," řekl třeba místní Libor Lebduška.

„Kajínek byl odsouzen nezákonně," přidal se Miroslav Fišer ze zdejšího pečovatelského domu.

Paradoxně naopak lidé, kteří v anketě Deníku měli opačný názor, se nechtěli představit. „Dnešní doba tomu bohužel nahrává, že takoví lidé mají zelenou a mohou se dostat na svobodu," řekl jeden z nich. (pk)