Informace a pomoc od státu byly hlavně v prvních týdnech epidemie koronaviru chaotické, o opatřeních jsme se dozvídali místo od vlády z médií a museli jsme se spolehnout sami na sebe a stovky místních dobrovolníků. Bez nich bychom si to ostatně nedokázali představit a moc jim děkujeme. Teď už je situace alespoň v zásobování ochrannými prostředky konečně lepší.

Takové jsou reakce radnic v Pardubickém kraji v anketě Deníku mezi desítkou zdejších měst.

PO BITVĚ GENERÁL

„Určitě se po bitvě objeví spousta ‚generálů‘. A nepochybně se v takto mimořádné situaci dělají i chyby,“ odpověděl na otázku, zda stát selhal, starosta Hlinska Miroslav Krčil. „Bojujeme s něčím, s čím se nikdo z nás ještě nesetkal. Ale myslím, že se situaci daří zvládat.“

Starostové hlavně oceňují včasné zavedení karantény a dalších opatření, horší už to ale bylo s dalšími kroky.

„Oceňuji, že stát opatření zavedl brzy, čímž se zamezilo situaci, která panuje na jihu Evropy. Ale především zásobování zdravotnických zařízení a všech 'v první linii' ochrannými pomůckami nebylo zvládnuté na jedničku. A co se týká pocitu bezpečí a klidu mezi veřejností, tak některá vyjádření k tomu nepřispívala,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Starostové kritizují i chaotičnost opatření, jež se měnila ze dne na den. „Informovanost obcí byla zpočátku nulová, nyní se zlepšila, ale stejně nejvíc informací získáváme z médií. Chybí koncepčnost řady rozhodnutí,“ uvedl starosta Svitav David Šimek. „Přemíra negativních zpráv v médiích a naopak absence informací praktických od vlády k pocitu bezpečí a jistoty nepřispívají,“ přidala se starostka České Třebové Magdaléna Peterková.

„Za vládou stojím. V těžkých dobách je důležitá národní jednota. Politické soupeření a hašteření musí jít stranou,“ prohlásil starosta Poličky Jaroslav Martinů, ač je z opoziční ODS.

Kompletní rozhovory se starosty najdete v dalších dnech na našich webových stránkách!