Situaci jsme celý den sledovali ZDE!

Nejvážnější z nich se stala ještě za tmy časně ráno u Medlešic na silničním tahu do Pardubic, kde se na zmrzlé vozovce střetla tři osobní vozidla s dodávkou. Při této nehodě byli zraněni dva muži ve věku 30 a 38 let. Na stejném místě pak bouralo i auto hasičů, jehož řidič již nedokázal na zledovatělém povrchu včas zastavit a vrazil do jednoho z poničených vozidel.

Autobusy v pasti

O několik minut později sjelo na stejné silnici několik vozidel do příkopů a na hlavním tahu se vzápětí tvořily kolony. Kvůli zmíněným nehodám i kvůli další nehodě v Dražkovicích, kde rovněž bourala tři vozidla, byla poté silnice mezi Chrudimí a Pardubicemi zcela uzavřena. Vjezd do vozovky zahradila v chrudimské křižovatce u Bídy městské policie, avšak řada aut a ranních autobusů již mezitím uvázla v hloubi uzavřeného úseku.

„Jela jsem do práce a na hodinkách jsem sledovala narůstající zpoždění. Desetikilometrová cesta z Chrudimě do Pardubic mi tentokrát trvala 137 minut. Řidič nám naštěstí zpočátku topil. Jenže asi po hodině čekání se začal bát, že mu dojde nafta, a pak už topení zapínal vždy jen na chvíli," svěřila se Deníku cestující Hana Kroupová.

Někteří cestující vystoupili a vydali se do Pardubic pěšky.

Vrtulník u Čankovic

Potíže nastaly také u Čankovic, kam v půl osmé ráno směřovaly hasičské vozy i vrtulník Letecké záchranné služby.

„Osobní auto Škoda Felicia tu za zatáčkou směrem na Moravany narazilo do stromu. Hasiči museli ze zdemolovaného automobilu vyprostit zaklíněnou osobu," sdělila mluvčí hasičů Vendula Horáková. I tady byla poté byla zcela nesjízdná silnice po dohodě s policií uzavřena. Zhruba 200 metrů od této nehody navíc skončil v příkopu i nákladní automobil.

„Ke zranění osob došlo i během několika dalších ranních nehod. Žádná z nich ale naštěstí neměla tragické následky," doplnil informaci chrudimský policejní mluvčí Jiří Tesař.

Bezmocní silničáři

Od samého rána byli v pohotovosti i cestáři Pardubického kraje. „Ledovka začala pokrývat promrzlé silnice Pardubického kraje kolem půl páté ráno.

Chrudimský okres byl zasažen nejvíc ze všech a konkrétně na Hlinecku byly některé silnice nižších tříd v takovém stavu, že na ně vůbec nemohla vyjet naše technika," popsal kalamitu Miroslav Němec, ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje.

Herci přijeli pozdě

Ve středu po ránu to ale klouzalo i na chodnících, na nichž si lidé kráčející ve dvojicích navzájem poskytovali oporu. „Kvůli pádům jsme ošetřili během dopoledne dva pacienty navíc. To však nebyl nijak dramatický nárůst," sdělil Deníku chrudimský chirurg Gustav Zeman.

Na promrzlou a kluzkou dlažbu padali ještě i někteří školáci přicházející v doprovodu učitelů na dopolední pohádkové představení do chrudimského divadla.

Děti sice z chodníku pokaždé rychle vstaly, jenže to ještě netušily, že v divadle na ně čeká další nemilé překvapení. Jak uvedl Petr Pištěk z hostujícího Nymburského divadla, dodávkové vozidlo s rekvizitami a částí souboru zastihla ledovka a následná uzavírka silnice, představení proto začalo s výrazným zpožděním. Před divadlem tou dobou postávaly například i děti ze ZŠ v Tuněchodech, jejichž učitelky nakonec čekání vzdaly a otočily se i se svými svěřenci zpět. „Je nám to líto, ale na další hodiny už máme jiný rozvrh," vysvětlovala učitelka Marcela Dopitová.

Zdroj: Youtube