Výsledky voleb ve všech městech a obcích okresu najdete ZDE!

K získání většiny v zastupitelstvu potřebuje koalice 14 z celkových 27 křesel a jako nejpravděpodobnější se zatím jeví dvě formace. Jedna z nich, s vítěznou ČSSD, by potřebovala k šesti mandátům socialistů dojednat spojenectví s dalšími osmi zastupiteli. Třeba z Řezníčkova SNK–ED (5 křesel) a z Málkovy Koalice pro Chrudim (3 křesla).

Vítěz sondoval požadavky stran

Kromě levostředé varianty je však možné dohodnout i pravostředou koalici. Například ve složení SNK – ED (5 křesel), ODS (5 křesel), Koalice pro Chrudim (3 křesla) a kohokoliv ze čtveřice Volba pro město (2 křesla), Svobodní (2 křesla), TOP 09 (1 křeslo) nebo Věci veřejné (1 křeslo).
Teoreticky možné je i spojenectví ČSSD, SNK–ED a ODS. Zapomínat by se snad nemělo ani na dva komunisty v zastupitelstvu, i když se zdá, že jejich koaliční potenciál je vskutku mizivý.

Lídr ČSSD Jaroslav Trávníček byl v pondělí v jednom kole. „Jednání začala o víkendu a hovořili jsme se všemi kromě Volby pro město. Šlo ale o první schůzky, při nichž jsme hlavně sondovali požadavky ostatních,“ uvedl Trávníček.

„Jednáme,“ hlásili v pondělí také lídři SNK – ED, Koalice pro Chrudim, ODS nebo Svobodných. Některá jednání poběží i v úterý, jiné schůzky ale ztěžují vzpomínky z politické minulosti či špatné osobní vztahy některých politiků.

(man)

JSTE SPOKOJENI S VÝSLEDKY VOLEB V CHRUDIMI? HLASUJTE ZDE!